Продолжува рок фестивалот „Рок ам Ринг“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Продолжува рок фестивалот „Рок ам Ринг“

Најголемиот германски рок фестивал „Рок ам Ринг“, што се одржува во близина на Нирнберг, денеска ќе продолжи, откако полицијата утврди дека е неоснована терористичката закана, соопштија денеска организаторите.

Германската полиција наведе дека истрагата е завршена.

Поради терористичка закана синоќа е евакуирана публиката на „Рок ам Ринг“. Првата вечер од фестивалот беше прекината откако германската полиција во Кобленц добила дојава за „конкретна закана“.

Повеќе од 87.000 луѓе купиле карти за тридневниот фестивал. На четирите сцени е планирано да настапат 85 групи, меѓу кои и „Rammstein“, „Die Toten Hosen“ и „System of a Down“.

Би те интересирало и

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...