Противкандидат на Ердоган ќе биде поранешната министерка за внатрешни работи – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Противкандидат на Ердоган ќе биде поранешната министерка за внатрешни работи

Поранешната турска министерка за внатрешни работи и заменик-претседател на парламентот, Мерал Акшенер, формира нова партија во надеж дека ќе го победи претседателот Реџеп Таип Ердоган на изборите кои се закажани за 2019 година.

Лого на новоформираната партијата, чие име беше најавено како Добра партија, е сонце со осум краци околу него.

Мерал Акшенер (61) ја формираше десничарската Ију парти или Добра партија и се подготвува да му биде достоен противкандидат на Ердоган за претседател на Турција.

Само пет члена на парламентот, во кој се наоѓаат 550 пратеници, ѝ се придружија на новата партија, иако анкети укажуваат дека се можни нови приврзаници.

Поранешната министерка се спротивставуваше на напорите на Ердоган за пошироки претседателски овластувања на референдумот оваа година.

Акшенер беше првата министерка за внатрешни работи на Турција и својата функција ја извршуваше во периодот меѓу 1996 и 1997 година, додека тогашната влада предводена од конзервативно-исламистичка коалиција не беше соборена под притисок на војската.

 

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...