Путин за француски Фигаро: Имате терористи, војна, а измислувате закани од Русија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Путин за француски Фигаро: Имате терористи, војна, а измислувате закани од Русија

Со нападите во Париз и остатокот од Европа, војната на Блискиот Исток, чудно е да се слуша за руски закани, рече рускиот претседател Владимир Путин за Фигаро.

Путин во Париз се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон, а искажа и уверување дека Москва и сите престолнини на Западот сакаат „безбедност, мир и соработка“.

„Не треба да се создаваат тензии или фиктивни закани од Русија, некаква хибридна војна и така натаму… Што е најголемиот проблем денес? Тероризмот. Имате бомби во Европа, во Париз, Белгија. Имате војна на Блискиот Исток. Тоа е главната грижа. Но не, ајде да шпекулираме за заканата од Русија“, кажа Путин.

„Си ги измисливте тие нешта и сега се плашите себеси со нив и дури ги користите за да ја градите својата политика“, заклучи Путин за францускиот весник.

Превземено од: МКД

Би те интересирало и

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...