Путин за француски Фигаро: Имате терористи, војна, а измислувате закани од Русија

Со нападите во Париз и остатокот од Европа, војната на Блискиот Исток, чудно е да се слуша за руски закани, рече рускиот претседател Владимир Путин за Фигаро.

Путин во Париз се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон, а искажа и уверување дека Москва и сите престолнини на Западот сакаат „безбедност, мир и соработка“.

„Не треба да се создаваат тензии или фиктивни закани од Русија, некаква хибридна војна и така натаму… Што е најголемиот проблем денес? Тероризмот. Имате бомби во Европа, во Париз, Белгија. Имате војна на Блискиот Исток. Тоа е главната грижа. Но не, ајде да шпекулираме за заканата од Русија“, кажа Путин.

„Си ги измисливте тие нешта и сега се плашите себеси со нив и дури ги користите за да ја градите својата политика“, заклучи Путин за францускиот весник.

Превземено од: МКД

Додади коментар

Би те интересирало и

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

По двата разорни земјотреси, едниот со јачина од 8,2 степени, а другиот од 5,8 степени ...

Ердоган: САД немаат право да и’ кажуваат на Турција какво оружје ќе купува

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган оцени дека САД немаат никакво право да и префрлат нешто ...

Close