Путин како Трамп: Русија ќе гради ограда меѓу Крим и Украина – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Путин како Трамп: Русија ќе гради ограда меѓу Крим и Украина

Оградата ќе биде подигната во интерес на безбедноста на полуостровот Крим, кој Русија го анектира во 2014 година.

Руските медиуми објавуваат дека Русија планира да подигне ограда меѓу Крим и Украина.

Пограничната управа на Федералната служба за безбедност на Русија соопшти дека на границата меѓу Крим и Украина ќе изгради ѕид долг 50 километри.

Оградата ќе биде висока 2,4 метри, а нејзината изградба, која треба да заврши до 20 декември, ќе чини повеќе од три милиони евра. Пред и зад оградата ќе бидат поставени препреки.

Пропишано е дека конструкцијата на оградата мора да биде отпорна на различни климатски услови, вклучувајќи и влажност на воздухот до 98 проценти и температура до плус 65 Целзиусови степени.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Наесто Пуџдемон, за малку полицијата ќе уапсела комичар

Шпанската полиција којашто е во потрага по Карлес Пуџдемон, за малку ќе уапсеше негов двојник ...

Во САД закажани три смртни казни во еден ден

Во три сојузни американски држави Алабама, Тексас и Флорида во ист ден се закажани извршувања ...