Путин: Ниту една земја не е способна да влијае на изборите во САД – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Путин: Ниту една земја не е способна да влијае на изборите во САД

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ниту една земја не е способна да влијае на претседателските избори во САД. Никогаш не сме организирале каков било сајбер напад, рече Путин.

„Една разузнавачка служба зборува за голем степен на безбедност што е можно со руско влијание, друга, пак, дека тој степен на безбедност и не е толку висок. Нивните заклучоци се засновани на анализи на ситуацијата, но ништо веродостојно“, изјави Путин.

Тој смета дека антируската хистерија во САД е слична со предрасудите против одредени етнички групи, како антисемитизмот. Рускиот лидер наведува и дека САД го игнорираат предлогот на Русија да се создадат збир правила со кои би се регулирал сајбер просторот.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...