Ракетата лансирана од Северна Кореја била интерконтинентална – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ракетата лансирана од Северна Кореја била интерконтинентална

Портпаролот на американското министерство за одбрана рече дека севернокорејската ракета не претставувала опаснос за САД.

Балистичката ракета којашто во петокот ноќта ја лансирала Северна Кореја била интерконтинентална (ICBM, а прелетала 1.000 километри пред да падне во водите на ексклузивната економска јапонска зона, соопшти Пентагон.

Портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис изјави дека ракетата е лансирана од Мупјонг-ни, комплекс за производство на оружје на северот од Северна Кореја, и дека паднала на околу 167 километри од јапонскиот остров Хокаидо.

„Проценуваме дека тоа била интерконтинентална балистичка ракета а ова лансирање беше очекувано“, изјави Дејвис. Додаде дека лансирањето не претставувало опасност за САД како и дека се работата натамошни анализи.

„Нашата доследност во заштитата на нашите сојузници, вклучително и Република Кореја и Јапонија, пред ваквите закани останува цврста. Подготвени сме да се браниме себеси и напите сојузници до каков и да е напад или провокација“, рече Дејвис.

Извор: Нетпрес

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...