Ракетата лансирана од Северна Кореја била интерконтинентална

Портпаролот на американското министерство за одбрана рече дека севернокорејската ракета не претставувала опаснос за САД.

Балистичката ракета којашто во петокот ноќта ја лансирала Северна Кореја била интерконтинентална (ICBM, а прелетала 1.000 километри пред да падне во водите на ексклузивната економска јапонска зона, соопшти Пентагон.

Портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис изјави дека ракетата е лансирана од Мупјонг-ни, комплекс за производство на оружје на северот од Северна Кореја, и дека паднала на околу 167 километри од јапонскиот остров Хокаидо.

„Проценуваме дека тоа била интерконтинентална балистичка ракета а ова лансирање беше очекувано“, изјави Дејвис. Додаде дека лансирањето не претставувало опасност за САД како и дека се работата натамошни анализи.

„Нашата доследност во заштитата на нашите сојузници, вклучително и Република Кореја и Јапонија, пред ваквите закани останува цврста. Подготвени сме да се браниме себеси и напите сојузници до каков и да е напад или провокација“, рече Дејвис.

Извор: Нетпрес

Додади коментар

Би те интересирало и

Силен земјотрес го погоди островот Ероманго

Силен земјотрес со магнитуда од 6,4 степени го погоди островот Ероманго во државата Вануату во ...

Макрон повика на формирање контакт група за Сирија

Францускиот претседател Емануел Макрон во обраќањето пред Генералното собрание на ОН повика на формирање на ...

Close