Ракометар на Металург денеска ќе дебитира за Хрватска – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ракометар на Металург денеска ќе дебитира за Хрватска

Хрватска денеска со почеток во 15:30 часот против Чешка ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство, на кое е домаќин до недела.

Мечот со Чешка ќе одлучува за тоа кој ќе го освои петтото, а кој ќе биде шести на турнирот. Сепак, Хрватска ќе бара победа за достоинствен крај пред своите навивачи.

Селекторот Лино Червар по поразот од Франција, се одлучи да ги искористи и последните две замени на списокот од 16 играчи.

На местото на Игор Вори ќе игра пикерот на Загреб, Тин Контрец, додека на местото на Јаков Гојун, ќе игра ракометарот на Металург, Халил Јагањац, кој ќе дебитира на официјален меч за сениорската репрезентација.

Преземено од: 24ракомет

Би те интересирало и

Пред 16 години Кометал ЃП стана европски првак (Видео)

На 19 – ти мај во 2002 година во салата на СРК „Кале“ во Скопје ...

Вардарки отпатуваа за Будимпешта по посакуваната титула

  Ракометарките на ЖРК Вардар попладнево отпатуваа за Будимпешта на „фајнал-фор“ турнирот во Лигата на ...