Последни вести

Без грижа, светла е иднината: Вардар веќе има подобар голман од Штербик!

Трансферот на Арпад Штербик од Вардар во Веспрем на крајот од оваа сезона ги загрижи фановите, бидејќи тешко дека некој може да го замени и да има ефект за тимот како него. Сепак, последните неколку натпревари во СЕХА-лигата даваат надеж. Во вчерашната победа против Металург (31-24), голот на Вардар го ...

Повеќе »

Сплит нема да биде домаќин на А-групата на ЕП во ракомет?

Хрватска од 12 до 28 јануари в година ќе биде домаќин на Европското првенство во ракомет. Првенството ќе игра во четири града. И додека во Загреб, Вараждин и Пореч сѐ е подготвено за континенталниот шампионат, домаќинството на Сплит е доведено под прашање и можно е Хрватите, групата во која се ...

Повеќе »

Вардар против Турингер за задржување на максималниот ефект

ЖРК Вардар в петок е домаќин на Турингер во последниот дуел од првата групна фаза во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ на досегашните пет средби имаат исто толку победи и сакаат со триумф да го потврдат првото место во Д-групата, воедно да пренесат 8 бода во следната фаза од елитното натпреварувањето. ...

Повеќе »

Принцовите газат во Париз: ПСЖ го размонтира тимот на Кјелце

Ракометарите на ПСЖ одиграа одличен натпревар против Кјелце и го нокаутираа во голем стил. Иако конечните 33:28 не го покажуваат ова, сепак, ПСЖ доминираше во второто полувреме и во еден период имаше дури и девет гола разлика, 30:21. Кјелце го доби отворањето на мечот. Некаде на средината на првиот дел ...

Повеќе »

МЕТАЛУРГ ПОТКЛЕКНА ПРЕД ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ

Рускиот состав успеа да му се реваншира на Металург кој пред десетина дена славеше на гости. Вечерва во „Борис Трајковски“ 26-29 за Чеховски Медведи. Следен предизвик на момците на Јовиќ е лидерот Монпелје на 12-ти месецов. После пет порази на пет меча во серија, Чеховски Медведи се израдуваа на првата ...

Повеќе »

Металург во улога на фаворит против Чеховски Медведи

Ракометарите на Металург попладнево, пред својата публика, ќе го одиграат шестиот натпревар во Лигата на шампионите. Во рамки од 6.коло на Д групата, Металург во СЦ „Борис Трајковски“ ќе го пречека составот на Чеховски Медведи. Откако во претходното коло Металург го совлада истиот противник и тоа на гостувањето во Русија ...

Повеќе »

Сениорките на Вардар пресилни за јуниорките

Се беше решено уште во првото полувреме кое ЖРК Вардар го доби со 22:8, иако „сениорките” играа со 11 ракометарки, и со само неколку ракометарки од првиот состав. Повеќе минутажа добија помладите, а тоа го искористија Сара Ристовска и Јована Саздовска, кои имаа двоцифрен број на голови. Ристовска покажува дека ...

Повеќе »

Вардар победи во Целје

Ракометарите на Вардар во Целје ја продолжија победничката серија во регионалната СЕХА лига. Вчера вечерта, бранителот на трофејот во оваа конкуренција 31:28 (16:13). Вардар од почетокот на сезоната има шест од шест во СЕХА лигата. „Црвено-црните“ шестата победа ја забележаа без Мораеш, Македа и Стоилов и уште еднаш ја потврдија ...

Повеќе »

ЖРК Вардар гостува кај Ларвик во третото коло од ЛШ

Ракометарките на Вардар попладне од 17 часот гостуваат во Норвешка кај Ларвик во третата рунда од Лигата на шампионите. По триумфот во Германија кај Турингер за македонскиот шампион овој пат пречка до нова победа во елитното натпреварување ќе биде поранешниот европски шампион. На второто од трите гостувања во рамките на ...

Повеќе »

Лесна победа за ЖРК Вардар против Пелистер

ЖРК Вардар иако играше безнеколку стандардни ракометарки, немаше проблеми да ги освои бодовите на дуелот со Пелистер во домашната женска лига. Црвено-црните вчеравечер триумфира со 46:13 (25:7). Најефикасна беше Алехандра Лакрабер со 11 погодоци. Тренерот на Вардар Ирина Дибирова реши да ги одмора најдобрите, Пенезиќ, Лекиќ, Цвијиќ, Лејно, Радичевиќ и ...

Повеќе »

Металург испушти победа во Украина

Ракометарите на македонскиот вицепрвак Металург попладнево одиграа нерешено на гостувањето кај Мотор во Украина со 28:28 (12:18) во натпревар од 4. коло од Д групата од Лигата на шампионите. Македонскиот тим имаше водство во текот на целиот натпревар, а највисоката предност ја имаше во финишот на првиот дел (16:7). На ...

Повеќе »

Металург гостува кај Мотор во ракометната ЛШ

Македонскиот ракометен вицешампион Металург попладнево на гости во Украина кај Мотор го игра натпреварот од 4.коло од групата Д од Лигата на шампионите. Во претходната рунда Металург ја забележа првата победа, но денеска за ривал имаат еден од конкурентите за првите две места во групата. Украинската екипа во првите три ...

Повеќе »

Европскиот првак Вардар по нова победа во Лигата на шампионите

Европскиот ракометен шампион Вардар попалднево е пред нов предизвик и дуел на гости со унгарската екипа ПИК Сегед. Ова е натпревар од 4.коло, а „вардарци“ заедно со Веспрем и Монпеље се екипите кои имаат максимален учинок. Перфектниот старт го расипа Горење со поразот од Кадетен Шафхаузен во четвртокот со 31:28. ...

Повеќе »

ЖРК Вардар со триумф ја отвори новата сезона во ЛШ

Ракометарките на Вардар забележаа победа на стартот на новата сезона во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ вечерва во СЦ „Јане Сандански“ го победија тимот на ФТЦ Реил Карго од Унгарија со 34-31 (20-11). Одличното прво полувреме на вардарки во кое постигнаа 20 гола беше решавачки за крајниот исход на мечот. Лекиќ ...

Повеќе »

Ракометарите добија по 10.000 евра за освоеното шесто место на СП во Алжир

Ракометната федерација на Македонија ја исплати премијата на машката младинска репрезентација, за пласманот на шестото место на Светското Првенство во Алжир 2017 година. – По претходно донесена одлука на Управниот одбор, Ракометната федерација на Македонија ја исплати премијата од 10.000 евра на репрезентацијата и 1.000 евра премија на селекторот Иле ...

Повеќе »