Ракомет – Page 10 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Филип Талески е нов капитен на Металург

Металург потврди дека Филип Талески е новиот капитен на тимот. „Металург има нов капитен. Одличните настапи во дресот на Металург и во јуниорската репрезентација го промовира Филип Талески во нов капитен на Металург, како еден од најмладите во историјата на клубот“ – стои во соопштението на клубот. Талески е еден ...

Повеќе »

Македонија во третиот шешир на жребот за СП 2017 во ракомет

Ракометната репрезентација на Македонија се најде во третиот шешир за жрепката за СП 2107 во ракомет кое ќе се игра во Франција. Според рејтингот Македонија се најде меѓу првите дванаесет во рангирањето на ИХФ, а во третиот шешир се уште и Белорусија, Русија и Шведска. Жрепката ќе се одржи во ...

Повеќе »

Македонската ракометна репрезентација се пласира за Светското првенство

По бледото издание пред 4 дена во Злин, македонската ракометна репрезентација блесна во Борис Трајковски и му покажа на противникот кој треба да патува на Мундијалот во Франција 2017-та. Конечни 34:27 за момците на Лино Червар. Македонија еуфорично го почна мечот со желба веднаш да се одлепи од Чешка која ...

Повеќе »

Червар со 17 ракометари отпатува во Злин

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Лино Червар, ги соопшти имињата на 17-те ракометари кои ќе и се спротивстават на Чешка, во Злин, во првиот бараж меч за пласман на СП 2017 година. Од листата од 20 ракометари со кои Червар ги работеше последните тренинзи во СРЦ „Кале“, последни отпаднаа ...

Повеќе »

Шпанците испаднаа и по првпат по Монтреал во 1976 година нема да бидат дел од олимпијадата

На турнирот во Малме, за двете места решаваше гол разликата. Шпанците испаднаа и по првпат по Монтреал во 1976 година нема да бидат дел од олимпијадата. Шпанија пет секунди ја делеа од пласман на ОИ, но Екберг успеа да реализира удар од седум метри и поразот на Шведска (23:25) да ...

Повеќе »

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на Олимпијадата. Очајниот почеток на натпреварот особено во првите петнаесет минути во кои ...

Повеќе »

Обрван поднесе оставка

По дебаклот на олимпискиот квалификациски турнир, односно поразот од Тунис, селекторот на Македонија, Ивица Обрван поднесе оставка. Тој призна дека тимот не бил психички подготвен за мечот, дека одиграл многу лошо и изгорел во желбата за пласман ан ОИ. „Сите заедно имавме еден голем сон да станеме прва македонска генерација ...

Повеќе »

Полсака е првата пречка на патот кон Рио

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии средби ќе се играат во полскиот град Гдањск. Натпреварот ќе започне во вечерниот термин од 20 ...

Повеќе »

Ракометарите отпатуваа во Гдањск по олимписка виза

Македонската ракометна експедиција утрово летна за Гдањск каде од утре до недела ќе игра на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио. Македонските ракометари тргнаа по историски успех, по нешто кое не и успеало на ниту една наша екипна репрезентација, пласман на Олимписките игри. За вечерва е предвиден ...

Повеќе »

Младите македонски ракометарки ги почнуваат квалификациите за СП

Македонската женска младинска репрезентација составена од ракометарки до 20 години која се наоѓа во Франција, денеска ќе го започне својот настап во квалификациите за Светското младинско првенство 2016 година. Избраничките на селекторот Симе Симовски, попладнево од 14 часот и 30 минути ќе го одиграат првиот меч во кој за противнички ...

Повеќе »

Без Штербик во составот Вардар ќе атакува на уште победа над Монпелје

Екипата на Вардар денеска го игра последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите. Екипата е подготвена и максимално мотивирана со победа да го заврши овој дел од најелитното ракометно натпреварување со цел да се искачи на третото место на табелата, а потоа да добие и полесен противник во ...

Повеќе »

Нови пет ракометни правилa на ИХФ

Новите пет ракометни правилa на ИХФ: Голманот како играч: Голманот ќе може да биде искористен како седми играч на теренот Повреден играч: Повредениот играч ќе мора да ја напушти играта по примената медицинска помош и ќе може да се врати на теренот по три напади на својата екипа Пасивна игра: ...

Повеќе »

Квалификации за ЕП 2016: Македонија ослабена за двомечот со Словенија

Женската ракометна репрезентација на Македонија на 10 март на гостински терен во Марибор, Словенија ќе го одигра првиот од двата натпревари од квалификациите за ЕП 2016 што ќе се одржи во Шведска – пренесува порталот Макракомет. На овие два натпревари нашата репрезентација ќе биде видно ослабена поради повреди на наши ...

Повеќе »

Познат составот со кој Вардар ќе настапи во Романија

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар, вечерва од 18:00 часот му гостуваат на романски ЦСМ Букурешт. Денешниот меч е значаен за нашиот шампион, затоа што со евентуална победа може да си ја олесни работата во завршницата од овој дел на натпреварувањето. Според очекувањата, дуелот во Романија ќе биде доста израмнет и ...

Повеќе »

Борко Ристовски: Победата е поважна од моето „деби“ против Вардар

Борко Ристовски со Рајн Некар Левен утре го пречекува Вардар во првиот натпревар во Лигата на шампионите во оваа година. За македонскиот репрезентативен голман кој во ноември се пресели од францускиот Кретеј во Некар Левен, ова ќе биде и прв настап за „лавовите“ во ЛШ – пренесува порталот Екипа. „Многу ...

Повеќе »