Ракомет – Page 11 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Македонија ќе игра олимписки квалификации во Гдањск

Македонија ќе игра олимписки квалификации во Гдањск. Сепак во Полска репрезентацијата ќе бара учество на Летната Олимпијада годинава во Рио де Жанеиро (Бразил). Така одлучи Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), откако за град организатор е пријавен Гдањск (Полска). Нашите ракометари се дел од првиот олимписки квалификациски турнир, во групата се уште ...

Повеќе »

Червар: Среќен сум поради Хрватска и Норвешка

Ретко кој можеше да претпостави дека Данска и Франција ќе останат без полуфинале на Европското првенство во Полска, исто како и тоа дека Норвешка и Хрватска ќе ги освојата двете први позиции во групата каде извисија домаќинот Полска и актуелниот првак Франција. Но, амбициозните Норвежани и полетните Хрвати стигнаа до ...

Повеќе »

Хрватска го скроти Лазаров и ги декласира Македонците

Ова е насловот на текстот во хрватскиот Т-портал откако во првиот натпревар од вториот круг на ракометна репрезентација на Европското првенство Хрватска синоќа ја победи Македонија, резултат 34:24 На потфрлувањето против Норвешка, сега никој не се сеќава. По импресивната победа во натпреварот со Исланд, хрватските ракометари лесно ја поминаа и ...

Повеќе »

Манасков ви е цар! Секоја чест како успеа да ме надмудри!

Српскиот голман Дарко Станиќ беше најголема пречка за нас на денешниот меч со Србија. Тој имаше 14 одбрани и ги доведуваше до лудило нашите момци. Но, за среќа, на крај не го одбрани ударот на Манасков. „Ова беше напнат и многу тежок меч. Им честитам на Македонците. Особено на Дејан ...

Повеќе »

Марковски повреден, нема да настапи против Србија

Кружниот напаѓач на македонската репрезентација, Никола Марковски, нема да настапи против Србија во одлучувачкиот натпревар за пласман во следната фаза поради повреда. Тој вчера не тренираше, туку се појави во „АВФ арената” со мраз на зглобот, кој и натаму му е потечен. Со оглед на тоа што со себе поведе ...

Повеќе »

Обрван менува: Филип Лазаров ќе биде во комбинација за Полска

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван во пресрет на натпреварот помеѓу Македонија и Полска, направи една измена во однос на составот со кој игравме против Франција. Филип Лазаров ќе се врати во составот, откако првиот натпревар го пропушти поради повреда. На трибините и воопшто во комбинација за овој дуел ...

Повеќе »

ЕП Полска 2016: Распоред на натпревари 1.коло (1.ден)

На Европскиот шампионат во ракомет кој почнува денеска во Полска натпреварите ќе се играат во четири града и четири групи. Во групите А и Б денеска на програмата се натпреварите од првото колоа, додека утре ќе стартуваат и натпреварите во групите Ц и Д. Во Групата А каде се наоѓа ...

Повеќе »

Данска правда ќе ја крои судбината на Македонија против Франција

Данските арбитри Мартин Гјединг и Мадс Хансен ќе бидат задолжени за делење на ракометната правда на петочниот премиерен натпревар од ЕП 2016 во Краков, во кој Македонија ќе ги одмери силите со селекцијата на Франција. Гјединг и Хансен важат за арбитри што не потклекнуваат под притисок, а на македонската јавност ...

Повеќе »

Стартува второт дел од женската ракометна Лига на шампиони

Натпреварот меѓу француската екипа Флеури Лориен и германскиот Турингер денеска ќе го означи почетокот на  втората (главна) фаза по групи во Лигата на шампиони за ракометарки. Ова е натпревар од групата „1’’ во која во 1. коло во недела ќе играат Ростов Дон – Ференцварош и Ларвик – Баја Маре. ...

Повеќе »

Ракометарите со селфи фотографија го честитаат Божиќ (Фото)

Капитенот на македонската машка ракометна репрезентација, Кире Лазаров на Фејсбук објави фотографија со дел од екипата. Со ова селфи направено на пат кон дома, македонските репрезентативци го честитаат Божиќ. Македонија и Словенија во вториот контролен натпревар, кој се одигра вчера, пред Европското првенство во Полска одиграа нерешено.

Повеќе »

Кобен финиш: Мојсовски со потрес на мозокот (Видео)

Она што секој селектор го посакува е да се избегнат повреди во подготвителниот периот. Се’ до вчерашниот дуел со Словенија, Обрван ја имаше таа среќа. За жал, еден од најискусните македонски  ракометари, Наумче Мојсовски, вчера имаше непријатен пад при кој неконтролирано ја удри главата од паркетот. Веднаш се забележа дека ...

Повеќе »

Даскаловски и Велковски не патуваат во Словенија

Македонската ракометна репрезентација во наредните два дена ќе ги одигра првите контролки за Европското првенство во Полска, а токму пред попладневното заминување за Словенија, пристигна и информацијата кои двајца ракометари ги завршија подготовките со националната селекција – пишува порталот Дерби. Селекторот Ивица Обрван го направи првото кратење на списокот на ...

Повеќе »