Ракомет – Page 2 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Ѓер прави тим од кој ќе боли глава

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една од најдобрите ракометарките оваа сезона, во интервју за француски „Л’Екип“,потврди дека од наредната сезона ќе биде нов голман на Ѓер. Таа стави потпис на едногодишен договор со опција за плус една година. Во најновото видео ...

Повеќе »

ЖРК Куманово пресилно за Лесковац и Врање

Женскиот ракометен тим од Куманово за викендов одигра два пријателски натпревари  во Лесковац и Врање, каде забележаа две убедливи победи. Во саботата во СРЦ Дубочица во Лесковац кумановки одлично го прикажаа нашиот клуб, град и држава и го декласираа домашниот тим ЖРК Дубочица со резултат 34:21. Домашниот тим успеа да ...

Повеќе »

ЖРК Вардар ја продолжи победничката серија во ЛШ

Ракометарките на ЖРК Вардар попладнево во СЦ „Јане Сандански“ ја совладаа екипата на Будуќност со 31-24 (19-8). Вардарки покажаа одлична игра во одбрана и напад, а шампионот на Црна Гора не беше дораснат ривал. Ова е деветти триумф по ред сезонава во елитното европско натпреварување за „црвено-црните“ и 29-ти меч ...

Повеќе »

Интересни факти за мечот Барселона – Вардар

Дуелот меѓу Вардар и Барселона што е закажан за 10 февруари 2018 година е прогласен за натпревар на колото во лигата на шампионите. Двете екипи се во врвот на табелата во групата и очекуваат освојување на бодови. Вардар бара бодови за освојување на првото место што носи директен пласман во ...

Повеќе »

Македонија домаќин на ракометното СП за кадети

Високи претставници на ИХФ во минатите два дена беа во Скопје каде по извршената инспекција ги потврдија двете најголеми арени во Скопје како домаќини на натпреварите на Светското кадетско првенство во ракомет 2019 година. – Данецот Пер Бертелсен во својство на Претседател на Комисијата на ИХФ за организација на настани ...

Повеќе »

Гонзалез: Ќе биде тешко, но сигурен сум дека момците ќе одиграат најдобро

Европскиот и регионален првак денеска (17 часот) му гостува на Мешков Брест во рамките на СЕХА-лига. Овој дуел, како и гостувањето кај Татран Прешов ќе бидат подготовка за мечот против Барселона во продолжение од Лигата на шампионите. По подолга пауза, Вардар денеска го игра првиот меч од оваа година. Секогаш ...

Повеќе »

Филип Кузмановски меѓу најдобрите млади ракометари на ЕП во Хрватска!

Синоќа, со среќен крај за Шпанија, заврши Европското ракометно првенство кое се одржа во Хрватска. „Црвената-фурија“ носена од фантастичниот Арпад Штербик во второто полувреме го скрши отпорот на младите Швеѓани и за првпат во својата историја се закити со златниот медал од еден континентален собир. Првенството, кое се играше во ...

Повеќе »

Ракометар на Металург денеска ќе дебитира за Хрватска

Хрватска денеска со почеток во 15:30 часот против Чешка ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство, на кое е домаќин до недела. Мечот со Чешка ќе одлучува за тоа кој ќе го освои петтото, а кој ќе биде шести на турнирот. Сепак, Хрватска ќе бара победа за достоинствен крај ...

Повеќе »

Начевски – Николов ќе го судат полуфиналето во ракомет Франција – Шпанија

Македонската судиска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов на најдобар можен начин ја претстави Македонија и на ова големо ракометно натпреварување. Тие ќе го судат денешниот прв полуфинален натпревар на ЕП во Хрватска меѓу Франција и Шпанија, со почеток во 18 часот. Можеби заслужија да бидат дел и од големото ...

Повеќе »

Радичевиќ: Подготвени и мотивирани за Мец

Ракометарките на Вардар в сабота во 17:30 часот во СЦ „Јане Сандански” ги продолжуваат настапите во Лигата на шампионите. Во Скопје гостува Мец, екипа која изминатите години знаела да му создади големи проблеми на македонскиот првак. Капитенот Јованка Радичевиќ со нетрпение го очекува дуелот со Французинките. „Ни доаѓа екипа која ...

Повеќе »

Вујовиќ со докази испрати обвинување до ЕХФ: Правилото кое важеше за Германците, сега не важи за нас

Веселин Вујовиќ одново имаше што да им каже на судиите за време на натпреварот, а ако Португалците си добија „сочен“ поздрав уште на 15-тина минути пред крајот на мечот, по крајот на истиот, следуваше „трето полувреме“ на словенечкиот селектор кој влезе во војна до првите луѓе на ЕХФ. Вујовиќ обвини ...

Повеќе »

Тешко на Македонија ако во баражот за СП налета на Унгарија!

Европското првенство во Хрватска ќе го промовира следниот голем настан во ракометот, Светскиот шампионат во Германија и во Данска, со тоа што ќе ја организира ждрепката за бараж-дуелите. Откако вчера заврши главната рунда, познат е, речиси, конечниот изглед на „шеширите“ со носители и со неносители. Со самиот пласман во главната ...

Повеќе »

Ова се четирите репрезентации кои ќе играат во полуфиналето на ЕП во ракомет

Франција и Шведска од Групата 1, а Данска и Шпанија од Групата 2 се четирите репрезентации кои се пласираа во полуфиналето на 13. Европско првенство што се одржува Хрватска, по одигрувањето на третото коло од Главната фаза што се играше во Загреб и Вараждин. Откако загуби од Франција во последниот ...

Повеќе »

Што кажаа нашите репрезентативци, по средбата со Чешка…

Навистина е тешко да се каже било што, по еден толку мачен пораз, каков што е овој денешниот од Чешка. Такви беа и коментарите на нашите репрезентативци. Филип Миркуловски: “Се на се, добро одигран натпревар, но само до 50. минута кога паднавме и кога направивме неколку почетнички грешки. Криво ни е ...

Повеќе »

Стоилов: За нас мечот со Чешка е финале, мораме да се бориме до последна секунда!

Македонската ракометна репрезентација вечерва го игра својот втор натпревар од четвртфиналната група на Европското првенство во Хрватска. Противник на нашите момци ќе биде селекцијата на Чешка, која на овој собир на неколку наврати покажа дека поседува голем квалитет. Сепак, според нашиот прв кружен напаѓач, Столе Стоилов, Македонија има реални шанси ...

Повеќе »