Последни вести

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

rakomet_mk2

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на Олимпијадата. Очајниот почеток на натпреварот особено во првите петнаесет минути во кои ...

Повеќе »

Обрван поднесе оставка

epa04573817 Coach Ivica Obrvan of Macedonia gestures during the Qatar 2015 24th Men's Handball World Championship match between Macedonia and Croatia at the Duhail Handball Sports Hall, Doha, Qatar, 21 January 2015. Qatar 2015 via epa/Armando Babani Editorial Use Only/No Commercial Sales

По дебаклот на олимпискиот квалификациски турнир, односно поразот од Тунис, селекторот на Македонија, Ивица Обрван поднесе оставка. Тој призна дека тимот не бил психички подготвен за мечот, дека одиграл многу лошо и изгорел во желбата за пласман ан ОИ. „Сите заедно имавме еден голем сон да станеме прва македонска генерација ...

Повеќе »

Полсака е првата пречка на патот кон Рио

goce_georgievski

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии средби ќе се играат во полскиот град Гдањск. Натпреварот ќе започне во вечерниот термин од 20 ...

Повеќе »

Ракометарите отпатуваа во Гдањск по олимписка виза

kire lazarov se gledame vo RIO

Македонската ракометна експедиција утрово летна за Гдањск каде од утре до недела ќе игра на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио. Македонските ракометари тргнаа по историски успех, по нешто кое не и успеало на ниту една наша екипна репрезентација, пласман на Олимписките игри. За вечерва е предвиден ...

Повеќе »

Младите македонски ракометарки ги почнуваат квалификациите за СП

mladirakometarki

Македонската женска младинска репрезентација составена од ракометарки до 20 години која се наоѓа во Франција, денеска ќе го започне својот настап во квалификациите за Светското младинско првенство 2016 година. Избраничките на селекторот Симе Симовски, попладнево од 14 часот и 30 минути ќе го одиграат првиот меч во кој за противнички ...

Повеќе »

Без Штербик во составот Вардар ќе атакува на уште победа над Монпелје

vardarci-rakomet-s

Екипата на Вардар денеска го игра последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите. Екипата е подготвена и максимално мотивирана со победа да го заврши овој дел од најелитното ракометно натпреварување со цел да се искачи на третото место на табелата, а потоа да добие и полесен противник во ...

Повеќе »

Нови пет ракометни правилa на ИХФ

ligas-1-

Новите пет ракометни правилa на ИХФ: Голманот како играч: Голманот ќе може да биде искористен како седми играч на теренот Повреден играч: Повредениот играч ќе мора да ја напушти играта по примената медицинска помош и ќе може да се врати на теренот по три напади на својата екипа Пасивна игра: ...

Повеќе »

Квалификации за ЕП 2016: Македонија ослабена за двомечот со Словенија

729201481331_03

Женската ракометна репрезентација на Македонија на 10 март на гостински терен во Марибор, Словенија ќе го одигра првиот од двата натпревари од квалификациите за ЕП 2016 што ќе се одржи во Шведска – пренесува порталот Макракомет. На овие два натпревари нашата репрезентација ќе биде видно ослабена поради повреди на наши ...

Повеќе »

Познат составот со кој Вардар ќе настапи во Романија

zrk-vardar-savehov

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар, вечерва од 18:00 часот му гостуваат на романски ЦСМ Букурешт. Денешниот меч е значаен за нашиот шампион, затоа што со евентуална победа може да си ја олесни работата во завршницата од овој дел на натпреварувањето. Според очекувањата, дуелот во Романија ќе биде доста израмнет и ...

Повеќе »

Борко Ристовски: Победата е поважна од моето „деби“ против Вардар

pixelmk-borko-ristovski-na-golot-na-rajn-nekar-leven-35210

Борко Ристовски со Рајн Некар Левен утре го пречекува Вардар во првиот натпревар во Лигата на шампионите во оваа година. За македонскиот репрезентативен голман кој во ноември се пресели од францускиот Кретеј во Некар Левен, ова ќе биде и прв настап за „лавовите“ во ЛШ – пренесува порталот Екипа. „Многу ...

Повеќе »

Вардар го потврди Канељас, останува три сезони во Скопје

kaneljas-so-davor-615x400

Најавите од пред неколку дена веќе се остварија. Жоан Канељас  (29)е нов ракометар на Вардар од сезоната 2016/17 – објави порталот Гол. Договорот со Шпанецот е со важност од три сезони. Тој ќе биде четвртиот Шпанец по Арпад Штербик, Хорхе Македа и Алекс Душебаев во тимот на тренерот Раул Гонзалез. ...

Повеќе »

Македонија ќе игра олимписки квалификации во Гдањск

rep-e1452795558513

Македонија ќе игра олимписки квалификации во Гдањск. Сепак во Полска репрезентацијата ќе бара учество на Летната Олимпијада годинава во Рио де Жанеиро (Бразил). Така одлучи Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), откако за град организатор е пријавен Гдањск (Полска). Нашите ракометари се дел од првиот олимписки квалификациски турнир, во групата се уште ...

Повеќе »

Червар: Среќен сум поради Хрватска и Норвешка

lino-ccervar-e1359119367296

Ретко кој можеше да претпостави дека Данска и Франција ќе останат без полуфинале на Европското првенство во Полска, исто како и тоа дека Норвешка и Хрватска ќе ги освојата двете први позиции во групата каде извисија домаќинот Полска и актуелниот првак Франција. Но, амбициозните Норвежани и полетните Хрвати стигнаа до ...

Повеќе »

Хрватска го скроти Лазаров и ги декласира Македонците

Generated by  IJG JPEG Library

Ова е насловот на текстот во хрватскиот Т-портал откако во првиот натпревар од вториот круг на ракометна репрезентација на Европското првенство Хрватска синоќа ја победи Македонија, резултат 34:24 На потфрлувањето против Норвешка, сега никој не се сеќава. По импресивната победа во натпреварот со Исланд, хрватските ракометари лесно ја поминаа и ...

Повеќе »

Манасков ви е цар! Секоја чест како успеа да ме надмудри!

73206-stanikj-manaskov-vi-e-car-sekoja-chest-kako-uspea-da-me-nadmudri

Српскиот голман Дарко Станиќ беше најголема пречка за нас на денешниот меч со Србија. Тој имаше 14 одбрани и ги доведуваше до лудило нашите момци. Но, за среќа, на крај не го одбрани ударот на Манасков. „Ова беше напнат и многу тежок меч. Им честитам на Македонците. Особено на Дејан ...

Повеќе »
Close