Последни вести

Марковски повреден, нема да настапи против Србија

73041-protiv-srbija-igrame-bez-nikola-markovski

Кружниот напаѓач на македонската репрезентација, Никола Марковски, нема да настапи против Србија во одлучувачкиот натпревар за пласман во следната фаза поради повреда. Тој вчера не тренираше, туку се појави во „АВФ арената” со мраз на зглобот, кој и натаму му е потечен. Со оглед на тоа што со себе поведе ...

Повеќе »

Обрван менува: Филип Лазаров ќе биде во комбинација за Полска

filip-lazarov-mkd

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван во пресрет на натпреварот помеѓу Македонија и Полска, направи една измена во однос на составот со кој игравме против Франција. Филип Лазаров ќе се врати во составот, откако првиот натпревар го пропушти поради повреда. На трибините и воопшто во комбинација за овој дуел ...

Повеќе »

ЕП Полска 2016: Распоред на натпревари 1.коло (1.ден)

euro_poland_logo_675x310-32710

На Европскиот шампионат во ракомет кој почнува денеска во Полска натпреварите ќе се играат во четири града и четири групи. Во групите А и Б денеска на програмата се натпреварите од првото колоа, додека утре ќе стартуваат и натпреварите во групите Ц и Д. Во Групата А каде се наоѓа ...

Повеќе »

Данска правда ќе ја крои судбината на Македонија против Франција

vardar-barsa-galerija-sudii-danska-615x400

Данските арбитри Мартин Гјединг и Мадс Хансен ќе бидат задолжени за делење на ракометната правда на петочниот премиерен натпревар од ЕП 2016 во Краков, во кој Македонија ќе ги одмери силите со селекцијата на Франција. Гјединг и Хансен важат за арбитри што не потклекнуваат под притисок, а на македонската јавност ...

Повеќе »

Стартува второт дел од женската ракометна Лига на шампиони

zrkVardarKrim

Натпреварот меѓу француската екипа Флеури Лориен и германскиот Турингер денеска ќе го означи почетокот на  втората (главна) фаза по групи во Лигата на шампиони за ракометарки. Ова е натпревар од групата „1’’ во која во 1. коло во недела ќе играат Ростов Дон – Ференцварош и Ларвик – Баја Маре. ...

Повеќе »

Ракометарите со селфи фотографија го честитаат Божиќ (Фото)

rakometari

Капитенот на македонската машка ракометна репрезентација, Кире Лазаров на Фејсбук објави фотографија со дел од екипата. Со ова селфи направено на пат кон дома, македонските репрезентативци го честитаат Божиќ. Македонија и Словенија во вториот контролен натпревар, кој се одигра вчера, пред Европското првенство во Полска одиграа нерешено.

Повеќе »

Кобен финиш: Мојсовски со потрес на мозокот (Видео)

mojso

Она што секој селектор го посакува е да се избегнат повреди во подготвителниот периот. Се’ до вчерашниот дуел со Словенија, Обрван ја имаше таа среќа. За жал, еден од најискусните македонски  ракометари, Наумче Мојсовски, вчера имаше непријатен пад при кој неконтролирано ја удри главата од паркетот. Веднаш се забележа дека ...

Повеќе »

Даскаловски и Велковски не патуваат во Словенија

ракомет

Македонската ракометна репрезентација во наредните два дена ќе ги одигра првите контролки за Европското првенство во Полска, а токму пред попладневното заминување за Словенија, пристигна и информацијата кои двајца ракометари ги завршија подготовките со националната селекција – пишува порталот Дерби. Селекторот Ивица Обрван го направи првото кратење на списокот на ...

Повеќе »

Најдобрите пет гола на летечкиот Дибиров (Видео)

rakomet 28.12

Погледот на ракометната спортска јавност е свртен кон претстојното Европско првенство кое ќе се одржи во Полска, па нормално е што познатите ракометни портали и Фејсбук страници полека ги собираат впечатоците и го избираат најдоброто што го видовме во изминативе 12 месеци – пишува Derbi. Најдобар македонски амбасадор на клупски ...

Повеќе »

Лука Мраковчиќ меѓу најдобрите дебитанти во ЛШ

luka_mrakovic

Средниот бек на РК Металург, Лука Мраковчиќ се најде меѓу 10-тте најдобри дебитанти оваа сезона во Лигата на шампионите – пренесува makrakomet. Младиот и талентираниот хрват прикажа одлични игри на почетокот на сезоната, каде беше еден од клучните играчи во нападот кај „плаво-белите“. За жал, повредата на неговата рака го ...

Повеќе »

Норвешка успеаја да се пласираат во финалето на 22.то Светскот првенство

rak_sp_zeni_nor-28482

Ракометарките на Норвешка успеаја да се пласираат во финалето на 22.то Светскот првенство што се одржува во Данска. Тие синоќа во драматична завршница и по продолжение ја победија Романија со 35:33 (27.27 во регуларниот дел). Најдобра на теренот беше Хајди Локе, која во клучните моменти остигнуваше голови. Со пласманот во ...

Повеќе »

СП жени: Познати четвртфиналните двојки

Rakomet 1

По натпреварите кои се одиграа синоќа во рамките на Светското пренство за ракометарки  во Данска,  познати се четвртфиналните двојки. Во борбата за медалите останаа селекциите Европа како и што се очекуваше. Како последни две четвртфиналето го изборија Црна Гора и Русија. Осминафинале – резултати: Црна Гора – Ангола 38:28, Русија ...

Повеќе »

Според прикажаното досега во ЛШ, Вардар не е во топ-8 во Европа!

vardar-rakomet архива

По шест кола Вардар беше втор тим во Лигата на шампионите според седумте ракометни новинари кои ги анкетира ЕХФ, меѓутоа по 10 комплетирани рунди работите се смениле – македонскиот првак е деветти – јавува sportmedia. Оттогаш наваму Вардар загуби трипати и победи еднаш, а тоа го симна дури седум позиции ...

Повеќе »

Македонија комплетна на ЕП: Брестовац, сепак, ќе биде на клупата покрај Обрван

Rakomet MK EP

Македонската ракометна репрезентација ќе има комплетен стручен штаб на Европското првенство во Полска, откако РФМ издејствувала Данило Брестовац, сепак, да остане на асистентското столче покрај селекторот Ивица Обрван  – пренесува порталот sportmedia. На почетокот на оваа сезона Брестовац се пресели во Шамбери, каде што му беше соработник на Обрван и ...

Повеќе »

СП – жени: Одиграно 3.то коло во групите

Светско првенство - Ракомет / Архива

getty images На Светското првенство во ракомет за жени вчера беше одиграно третото коло во групната фаза. Максимален учинок од по три победи имаат само селекциите на Данска и на Русија, додека без пораз се селекциите на Црна Гора, Холандија, Шведска, Франција, Јужна Кореја и Бразил. Резултати 3.коло: А група:  ...

Повеќе »
Close