Последни вести

Хрватска и Словенија се пласираа во полуфиналето од Светското ракометно првенство

Во последните натпревари од четвртфиналето на Светското првенство во ракомет кое што се одржува во Франција, репрезентациите на Хрватска и Словенија изборија пласман во најдобрите четири. Во арената во Париз, Словенија со 32-30 успеа да слави против репрезентацијата на Катар во еден навистина интересен натпревар. Во полуфиналето Словенија ја чекаше репрезентацијата ...

Повеќе »

СП 2017: Хрватска лесно против Египет, познати сите четвртфинални двојки

Репрезентацијата на Хрватска синоќа го совлада Египет со 21:19 во последното осминафинале на Светското ракометно првенство што се одржува во Франција. Иако крајниот резултат е само два гола разлика за „коцкестите“, тие во текот на целиот меч имаа контрола над резултатот, полувремето го завршија со 13:7, во второто најчесто имаа ...

Повеќе »

Галерија од Македонската ракометна репрезентација во Париз на светското првенство

Со две победи, два порази и едно реми, целта е остварена. Четврти пад по ред на Мундијалите одиме во втората фаза. Најдобар се разбира, Кире Лазаров кој за сега е стрелец број 1 на Светското со 44 гола. Шпанците ги попари со три цепелини. Се водеа тешки битки од кои најмногу ќотек изедоа ...

Повеќе »

Младите ракометари изборија пласман на СП во Алжир

Младата ракометна репрезентација на Македонија избори пласман на Светското првенство во Алжир, откако го освои првото место на квалификацискиот турнир кој изминатите три дена се играше во Скопје. Избраниците на Илија Темелковски во последниот меч одговорија на предизвикот и против аутсајдерот Турција слава со 39:19 (22:13). На младите ракометари им ...

Повеќе »

Женската сениорска ракометна репрезентација против Фарските острови на стартот од квалификациите за СП 2017

Женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија со денешниот натпревар против селекцијата на Фарските Острови го стартува квалификацискиот циклус за пласман на Светското првенство во Германија, кое се одржува идната година. Избраничките на Симе Симовски во рамките на квалификациската група „3“ се во друштво на Австрија, Исланд и домаќинот во оваа ...

Повеќе »

Македонските ракометарки се подготвуваат за квалификациите за СП 2017

Селекторот Симе Симовски тренинзите ги одржува во СЦ „Јане Сандански“, а репрезентацијата за Фарските Острови ќе замине во четврток од Скопје за Истанбул преку Копенхаген до Торшавн. – Направена е стратегија со Ракометната федерација на Македонија и ќе се обидеме да направиме резултат. Се наоѓаме во интересна група, во која ...

Повеќе »

Мислев да станам фудбалерка, но родителите не ми дозволија

Ракометарката на Вардар и на црногорската репрезентација, Јованка Радичевиќ во интервју за црногорските медиуми откри дека во младоста нејзин прв спорт бил фудбалот. Крилото на вардарки смета дека ако не била нејзината мајка, таа денес можеби ќе трчала по фудбалската топка. „Уште од мала ја обожавав топката. Мислев дека професионално ...

Повеќе »

Дејвис нов тренер на ЖРК Вардар, на новинарите им се обрати на одличен македонски

Давид Дејвис Камара е новиот тренер на женскиот ракометен клуб Вардар. Шпанскиот тренер на функцијата ја наследи Индира Кастратовиќ, која до пред две недели го предводеше тимот. Неколку тренерски имиња се поврзуваа со ЖРК Вардар по заминувањето на Индира Кастратовиќ, но клубот новиот предводник на ракометарките го најде „во сопствениот ...

Повеќе »

Филип Талески е нов капитен на Металург

Металург потврди дека Филип Талески е новиот капитен на тимот. „Металург има нов капитен. Одличните настапи во дресот на Металург и во јуниорската репрезентација го промовира Филип Талески во нов капитен на Металург, како еден од најмладите во историјата на клубот“ – стои во соопштението на клубот. Талески е еден ...

Повеќе »

Македонија во третиот шешир на жребот за СП 2017 во ракомет

Ракометната репрезентација на Македонија се најде во третиот шешир за жрепката за СП 2107 во ракомет кое ќе се игра во Франција. Според рејтингот Македонија се најде меѓу првите дванаесет во рангирањето на ИХФ, а во третиот шешир се уште и Белорусија, Русија и Шведска. Жрепката ќе се одржи во ...

Повеќе »

Македонската ракометна репрезентација се пласира за Светското првенство

По бледото издание пред 4 дена во Злин, македонската ракометна репрезентација блесна во Борис Трајковски и му покажа на противникот кој треба да патува на Мундијалот во Франција 2017-та. Конечни 34:27 за момците на Лино Червар. Македонија еуфорично го почна мечот со желба веднаш да се одлепи од Чешка која ...

Повеќе »

Червар со 17 ракометари отпатува во Злин

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Лино Червар, ги соопшти имињата на 17-те ракометари кои ќе и се спротивстават на Чешка, во Злин, во првиот бараж меч за пласман на СП 2017 година. Од листата од 20 ракометари со кои Червар ги работеше последните тренинзи во СРЦ „Кале“, последни отпаднаа ...

Повеќе »

Шпанците испаднаа и по првпат по Монтреал во 1976 година нема да бидат дел од олимпијадата

На турнирот во Малме, за двете места решаваше гол разликата. Шпанците испаднаа и по првпат по Монтреал во 1976 година нема да бидат дел од олимпијадата. Шпанија пет секунди ја делеа од пласман на ОИ, но Екберг успеа да реализира удар од седум метри и поразот на Шведска (23:25) да ...

Повеќе »

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на Олимпијадата. Очајниот почеток на натпреварот особено во првите петнаесет минути во кои ...

Повеќе »

Обрван поднесе оставка

По дебаклот на олимпискиот квалификациски турнир, односно поразот од Тунис, селекторот на Македонија, Ивица Обрван поднесе оставка. Тој призна дека тимот не бил психички подготвен за мечот, дека одиграл многу лошо и изгорел во желбата за пласман ан ОИ. „Сите заедно имавме еден голем сон да станеме прва македонска генерација ...

Повеќе »
Close