Ракомет – Page 8 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Полсака е првата пречка на патот кон Рио

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии средби ќе се играат во полскиот град Гдањск. Натпреварот ќе започне во вечерниот термин од 20 ...

Повеќе »

Ракометарите отпатуваа во Гдањск по олимписка виза

Македонската ракометна експедиција утрово летна за Гдањск каде од утре до недела ќе игра на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио. Македонските ракометари тргнаа по историски успех, по нешто кое не и успеало на ниту една наша екипна репрезентација, пласман на Олимписките игри. За вечерва е предвиден ...

Повеќе »

Младите македонски ракометарки ги почнуваат квалификациите за СП

Македонската женска младинска репрезентација составена од ракометарки до 20 години која се наоѓа во Франција, денеска ќе го започне својот настап во квалификациите за Светското младинско првенство 2016 година. Избраничките на селекторот Симе Симовски, попладнево од 14 часот и 30 минути ќе го одиграат првиот меч во кој за противнички ...

Повеќе »

Без Штербик во составот Вардар ќе атакува на уште победа над Монпелје

Екипата на Вардар денеска го игра последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите. Екипата е подготвена и максимално мотивирана со победа да го заврши овој дел од најелитното ракометно натпреварување со цел да се искачи на третото место на табелата, а потоа да добие и полесен противник во ...

Повеќе »

Нови пет ракометни правилa на ИХФ

Новите пет ракометни правилa на ИХФ: Голманот како играч: Голманот ќе може да биде искористен како седми играч на теренот Повреден играч: Повредениот играч ќе мора да ја напушти играта по примената медицинска помош и ќе може да се врати на теренот по три напади на својата екипа Пасивна игра: ...

Повеќе »

Квалификации за ЕП 2016: Македонија ослабена за двомечот со Словенија

Женската ракометна репрезентација на Македонија на 10 март на гостински терен во Марибор, Словенија ќе го одигра првиот од двата натпревари од квалификациите за ЕП 2016 што ќе се одржи во Шведска – пренесува порталот Макракомет. На овие два натпревари нашата репрезентација ќе биде видно ослабена поради повреди на наши ...

Повеќе »

Познат составот со кој Вардар ќе настапи во Романија

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар, вечерва од 18:00 часот му гостуваат на романски ЦСМ Букурешт. Денешниот меч е значаен за нашиот шампион, затоа што со евентуална победа може да си ја олесни работата во завршницата од овој дел на натпреварувањето. Според очекувањата, дуелот во Романија ќе биде доста израмнет и ...

Повеќе »

Борко Ристовски: Победата е поважна од моето „деби“ против Вардар

Борко Ристовски со Рајн Некар Левен утре го пречекува Вардар во првиот натпревар во Лигата на шампионите во оваа година. За македонскиот репрезентативен голман кој во ноември се пресели од францускиот Кретеј во Некар Левен, ова ќе биде и прв настап за „лавовите“ во ЛШ – пренесува порталот Екипа. „Многу ...

Повеќе »

Вардар го потврди Канељас, останува три сезони во Скопје

Најавите од пред неколку дена веќе се остварија. Жоан Канељас  (29)е нов ракометар на Вардар од сезоната 2016/17 – објави порталот Гол. Договорот со Шпанецот е со важност од три сезони. Тој ќе биде четвртиот Шпанец по Арпад Штербик, Хорхе Македа и Алекс Душебаев во тимот на тренерот Раул Гонзалез. ...

Повеќе »

Македонија ќе игра олимписки квалификации во Гдањск

Македонија ќе игра олимписки квалификации во Гдањск. Сепак во Полска репрезентацијата ќе бара учество на Летната Олимпијада годинава во Рио де Жанеиро (Бразил). Така одлучи Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), откако за град организатор е пријавен Гдањск (Полска). Нашите ракометари се дел од првиот олимписки квалификациски турнир, во групата се уште ...

Повеќе »

Червар: Среќен сум поради Хрватска и Норвешка

Ретко кој можеше да претпостави дека Данска и Франција ќе останат без полуфинале на Европското првенство во Полска, исто како и тоа дека Норвешка и Хрватска ќе ги освојата двете први позиции во групата каде извисија домаќинот Полска и актуелниот првак Франција. Но, амбициозните Норвежани и полетните Хрвати стигнаа до ...

Повеќе »

Хрватска го скроти Лазаров и ги декласира Македонците

Ова е насловот на текстот во хрватскиот Т-портал откако во првиот натпревар од вториот круг на ракометна репрезентација на Европското првенство Хрватска синоќа ја победи Македонија, резултат 34:24 На потфрлувањето против Норвешка, сега никој не се сеќава. По импресивната победа во натпреварот со Исланд, хрватските ракометари лесно ја поминаа и ...

Повеќе »

Манасков ви е цар! Секоја чест како успеа да ме надмудри!

Српскиот голман Дарко Станиќ беше најголема пречка за нас на денешниот меч со Србија. Тој имаше 14 одбрани и ги доведуваше до лудило нашите момци. Но, за среќа, на крај не го одбрани ударот на Манасков. „Ова беше напнат и многу тежок меч. Им честитам на Македонците. Особено на Дејан ...

Повеќе »

Марковски повреден, нема да настапи против Србија

Кружниот напаѓач на македонската репрезентација, Никола Марковски, нема да настапи против Србија во одлучувачкиот натпревар за пласман во следната фаза поради повреда. Тој вчера не тренираше, туку се појави во „АВФ арената” со мраз на зглобот, кој и натаму му е потечен. Со оглед на тоа што со себе поведе ...

Повеќе »

Обрван менува: Филип Лазаров ќе биде во комбинација за Полска

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван во пресрет на натпреварот помеѓу Македонија и Полска, направи една измена во однос на составот со кој игравме против Франција. Филип Лазаров ќе се врати во составот, откако првиот натпревар го пропушти поради повреда. На трибините и воопшто во комбинација за овој дуел ...

Повеќе »