Раул Гонзалес е новиот ракометен селектор на Македонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Раул Гонзалес е новиот ракометен селектор на Македонија

Шпанецот, Раул Гонзалес, ќе го наследи Лино Червар на кормилото на машката ракометна репрезентација. Тој денеска беше избран со едногласна одлука на Управниот одбор.

Шпанскиот тренер по успешната играчка кариера која ја градеше во Ваљадолид, започна тренерска кариера како асистент на Талант Душебаев во Суидад Реал односно Атлетико Мадрид. Во 2014 година Раул Гонзалес ја превзема клупата на РК Вардар во своето деби како прв тренинг, а од 2017 ќе ја превземе клупата на машката сениорска репрезентација во својата прва селекторска улога.

Како што истакна генералниот секретар, Филип Милошевски, тренерот на македонскиот шампион Раул Гонзалес ја поседува ЕХФ Мастер Коуч лиценцата како иден услов за водење на една селекција.

Извор: НоваТВ

Би те интересирало и

ЛАЗАРОВ: Да ги задржиме високите стандарди на организација на кампот и да ги надоградиме

Стартуваа подготовките за четвртото издание на најдобро организираниот ракометен камп на овие простори, камп на ...

Ѓер прави тим од кој ќе боли глава

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една ...