Регионален лидер на талибанците во Авганистан ликвидиран во напад со дрон

Еден од лидерите на талибанското движење во авганистанската провинција Кундуз бил ликвидиран вчера во напад со дрон, изјави гувернерот на провинцијата, јави ТАСС.

Според податоци од разузнавањето дронот извршил вчера напад врз засолниште на талибанците, при што е убиен нивниот лидер во Кундуз, мула Абдул Салам и двајца негови соработници, додаде гувернерот.

Претставници на движењето не ја коментирале информацијата.

Извор: А1он

Додади коментар

Би те интересирало и

Меркел: Германските власти нема да толерираат мешање однадвор во предизборниот натпревар

Германската Влада нема да трпи обиди за мешање во предизборната борба, изјави синоќа канцеларката, Ангела ...

Турцијa: Приведени петмина борци на ИД кои планирале напад во Истанбул

Турските безбедносни сили приведоа петмина борци од терористичката групација „Исламска држава“, кои планирале да извршат ...

Close