Регионална боксерска лига: Пинк Пантер – Радник (сите борби + галерија) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Регионална боксерска лига: Пинк Пантер – Радник (сите борби + галерија)

Во есенскиот дел од Регионлната боксерска лига минатата недела БК Пинк Пантер прв пат се бореше пред домашната публика со екипата на БК Радник од Бјелина и тоа со неколку засилувања: Алмир Нуришов, Душан Стојановиќ и Петар Петровиќ. Радник сосема заслужено победи и покажа дека ќе се бори за титулата во Регионалната бокс лига.

Светла точка во домашната екипа беше Гоце Јанески кој прикажа сигурна и атрактивна борба со голема прогресија во начинот на водење на борбата. Гоце сега има скор 6-1 (односно 7-1, една доби со службен резултат – н.з.) во РБЛ и еден од најдобрите боксери.

Пинк Пантер – Радник 2-14

-56 кг Фердијан Јашаров – Ален Рахимиќ  0-2 (ТКО,Р1)
-60 кг Алмир Нуришов – Себастијан Шаќири 0-3
-64 кг Петар Петровиќ – Сулејман Виолат 0-2 (ТКО, Р1)
-69 кг Артан Алиу – Адем Фетаховиќ 0-2 (ТКО, Р1)
-75 кг Гоце Јанески – Раденко Томиќ 3-0
-81 кг Душан Стојановиќ – Џемал Бошњак 0-3
-91 кг Марко Доциќ – Сендро Елвир 1-2
+91 кг без претставник – Дашо Симеуновиќ

Воведни борби – деца
Петар Арсовски (Аперкат) – Стојанче Ќорпашев (Пинк Пантер)
Марио Стојановски (Аперкат) – Ване Донев (Пинк Пантер)

9.коло РБЛ
Пинк Пантер-Радник Бјелина 2-14
Лазаревац/ Металац – Сесвете 8-8
Славија – Лозница 0-16
Спартак е слободен

Табела
Лозница 10
Радник 10
Сесвете 9
Спартак 6
Лазаревац/Металац 5
Пинк Пантер 4
Салвија 2

Во продолжение се наоѓаат сите борби како и галерија од натпреварот.

 

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...