Рекорден број на странци во Германија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Рекорден број на странци во Германија

Во текот на 2016 година во Германија живееле околу 10 милиони странски државјани, што претставува досега најголем регистриран број на странци во земјата – соопшти германската Федерална статистичка служба.

Според службата, лани во однос на 2014 година, бројот на жители на Германија со странски пасоши се зголемил за 1,9 милиони или за 23 отсто.

Од вкупниот број жители на Германија во 2015 година, дури 17,1 отсто биле со мигрантско потекло, а проценките се дека во 2016 година тој процент е поголем.

Ваквото драстично зголемување на бројот на странци во Германија се објаснува со приливот на мигранти, пред се од Сирија, Ирак и Авганистан, во последниве две години, како резултат на политиката на германската канцеларка Ангела Меркел на „отворени врати за бегалците“.

Би те интересирало и

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ...

Марио Абдо Бенитес е новиот претседател на Парагвај

Конзервативецот Марио Абдо Бенитес победи на претседателските избори во Парагвај со 46 отсто од гласовите, ...