Рецепт: Есенска штрудла со мак и тиква – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Рецепт: Есенска штрудла со мак и тиква

Оваа штрудла би одговарала одлично на вашата трпеза во секое годишно време, но поради тиквата како една од главните состојки, го добива префиксот „есенска“. Не одзема многу време за подготовка, а резултатот е многу вкусен.

Начин на подготовка

1. Испечете ја тиквата и изблендирајте ја за да добие смеса на пире.

 

2. Мелениот мак и шеќерот попарете ги со врелото млеко и оставете да се излади…

 

Прочитај повеќе на: ММС.МК

Би те интересирало и

Склоноста на Џастин Теру кон неверство – можна причина за разводот со Џенифер Анистон

Подолго време медиумите во САД пишуваа дека бракот на Џенифер Анистон и Џастин Теру е во криза, ...

Меѓународен ден на мајчиниот јазик

Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на ...