Рецитал „Сонце и љубов“ на Благој Нацоски во МОБ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Рецитал „Сонце и љубов“ на Благој Нацоски во МОБ

Македонскиот тенор Благој Нацоски, придружуван од пијанистката Јанинка Невчева, вечер во 20 часот ќе одржи соло-рецитал на големата сцена на Македонската опера и балет.

На рециталот насловен „Sole e Amore“ или „Сонце и љубов“ ќе бидат изведени композиции од повеќе познати автори: Винченцо Белини, Реиналдо Хан, Џоакино Росини, Џакомо Пучини, Франческо Паоло Тости и Бенџамин Бритн.

Во сите соло песни ќе преовладуваат токму љубовта и сонцето, односно со претежно весел карактер, кој буди оптимизам кај слушателот. Циклусот „Венеција” од Рејналдо Хан, ќе биде изведен  за првпат во Македонија.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави конкурсот за годинашното петто издание на ...

Ќе се отстрануваат малите сувенири од проектот „Скопје 2014“

Малите статуетки и илјадниците сувенири изработени според споменици и скулптури од проектот „Скопје 2014“ ќе ...