Робот-келнерка го унапредила работењето на една пицерија во Пакистан – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Робот-келнерка го унапредила работењето на една пицерија во Пакистан

Сопствениците на една пицерија во Пакистан рекле дека работењето им се подобрило откако вовеле келнерка-робот. Инженерот Осама Џафри, автор на роботот тежок 25 килограми, рече дека таа машина може да ги поздрави гостите и да ги однесе пиците до нивните маси.

Роботот изгледа како ниска, витка жена која носи долг фустан и престилка, како и шал околу вратот за да не ги навреди конзервативните гости. Џафри рече дека продажбата во ресторанот „Pizza.com“ во пакистанскиот град Мултан е удвоена од кога во февруари беше воведен роботот.

Сопственикот на ресторанот и татко на Џафри, Азис, рече дека има уште три келнерки кои се роботи и дека планира да отвори нов деловен објект.

„Некогаш продавав пици, но сега сопствениците на ресторани сакаат да купат роботи од мене“, вели сопственикот на пицеријата.

Би те интересирало и

Турски академик тври дека Ное пред потопот му се јавил на синот на мобилен

Тој тврди дека Ное арката ја изградил од челик и оти користел нуклеарна енергија како ...

Вреди 30 милиони долари, а вози стара кола и се грее на обична греалка

Откако со нејзиниот глас и хитовите „Smooth Operator“ и „Your Love is King“ ја освои ...