Рударите на Саса преку протест бараат повисоки плати – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Рударите на Саса преку протест бараат повисоки плати

Со блокада на рудничките автобуси рано изутрината почна протестот на дел од вработените во рудникот Саса. Протестот, преку кој главно барање се повисоки плати, продолжува и понатаму.  Како што најавуваат организаторите од Мултетничкиот синдикат  во образованието, се’ додека не почнат преговорите со раководството на Централ Азија  металс од Лондон, која управува со рудникот. Британската компанија, која од ноември е новиот концесионер  на Саса, не го признава овој синдикат за репрезентативен, туку според нив, тоа е СИЕР. Новите сопственици  одбиваат да преговарат со Мултиетничкиот синдикат.

 

Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

 

Би те интересирало и

„Standard and Poor’s” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед

Aгенцијата „Standard and Poor’s” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен ...

Ќе има ли конечно светла иднина за Фени Индустри?

Ќе има ли конечно подобри денови и светла иднина за комбинатот за никел Фени индустри, ...