Русите во 2022 ќе се шетаат до месечината – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Русите во 2022 ќе се шетаат до месечината

Услугата лет околу Месечината во вселенскиот брод „Сојуз“ ќе биде претставена на меѓународниот туристички пазар во текот на 2021/2022 година, изјавил директорот на руската Ракетна вселенска корпорација „Енергија“, Владимир Солнцев.

– Лет околу Месечината може да се изведе пет до шест години после склучување на договор. Условите на договорот во моментов се разгледуваат со потенцијалните кандидати – објаснил директорот на компанијата.

Според Солнцев, успешна реализација на проектот ќе подразбира две последователни лансирања.

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...