Русија го затвора долгот на Советскиот Сојуз – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Русија го затвора долгот на Советскиот Сојуз

Русија ќе ја заврши отплатата на надворешниот долг на поранешниот Советскиот Сојуз пред крајот на годината, објави весникот „Известија”, повикувајќи се извори во руското Министерство за финансии.

Последната транша ќе и биде исплатена на Босна и Херцеговина до крајот на 2017 година, објави весникот.

Русија во 2015 година платила 415 милиони долари на Кина, од кои поголемиот дел бил советски надворешен долг. „Вњешекономбанк“ соопшти дека во целост го исплатила советскиот долг кон Кина на барање на Министерството за финансии.

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...