Русија забрани увоз на круши од Србија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Русија забрани увоз на круши од Србија

Руската служба за фитосанитарен надзор „Росељхознадзор“ од денеска забрани увоз на српски круши. Забраната подразбира и увоз преку трети земји, се наведува на сајтот на „Росељхознадзор“ – пренесува Македонската информативна агенција.

Службата тврди дека на српската Национална организација за карантин и заштита на растенија повеќе пати и било пријавувано дека има загриженост поради проблеми со квалитетот на ова овошје од Србија.

Русија претходно имаше проблем и со јаболките од Србија. Во Орловската област во централна Русија, беа пронајдени 13 тони јаболка од Србија заразени со опасен штетник, соопшти фитосанитарната инспекција на Русија.

Би те интересирало и

Патнички авион со над 50 лица се урна во Иран

Ирански патнички авион што превезувал над 50 лица се урна во планините Загрос во јужниот ...

Гувернерот на Флорида побара оставка од директорот на ФБИ

Гувернерот на американската држава Флорида, Рик Скот побара оставка од директорот на ФБИ поради пропустите ...