Русија има уште една жена кандидат за претседател – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Русија има уште една жена кандидат за претседател

Триесет и седумгодишната новинарка, Екатерина Гордон е втора жена која ќе се кандидира за претседател на Русија, а денеска изјави и дека сака изборите да ги искористи како кампања за правата на самохраните мајки и деца.

Гордон, која работи како телевизиска и радио водителка, рече дека во претседателската трка влегува како независен кандидат. Таа информира дека никогаш не гласала, но оти е разочарана и од либералната опозиција и од прокремаљските политичари.

Претседателските избори во Русија ќе се одржат во март следната година, а се очекува да се кандидира и актуелниот претседател Владимир Путин, кој најверојатно и ќе победи. Тој засега не ги објави своите планови.

Освен Гордон, за претседател на Русија се пријави уште една жена, а тоа е телевизиското лице Ксенија Собчак, која истакна дека сака да ги обедини незадоволните гласачи, но и дека нема да го напаѓа актуелниот претседател, Владимир Путин.

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...