Руските сили истрелаа четири крстосувачки проектили врз цели на ИД во Палмира – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Руските сили истрелаа четири крстосувачки проектили врз цели на ИД во Палмира

Четири ракети „калибар” биле истрелани од фрегатата „Адмирал Есен” и подморницата „Краснодар” на рускиот ВМФ, кои се наоѓаат во источниот дел на Средоземното Море, и погодиле цели на терористичката група „Исламска држава” во реонот на Палмира, соопштуваат од Министерството за одбрана на Русија.

Целите биле засолништа на терористите во Источна Палмира, во кои имало тешка опрема и голем број припадници на ИД, кои биле префрлени од Рака. Сите цели се погодени, прецизираат од военото министерство. Командите на САД, Турција и Израел биле навремено информирани за истрелувањето на ракетите.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...