Руски научници создадоа вештачки вулкан

Група научници од Русија први во светот успеаја да направат симулација на процес во вулкан, со помош на единствена машина за електронско варење.

Научниците од Институтот за нуклеарна физика и Институтот за геологија и минерали при сибириското одделение на Руската академија на науките, со таа машина растопиле карпа од вулканот Авачински на Камчатка.

Главниот научен соработник на Институтот за геологија, Виктор Шарапов, откри дека примената на машината ќе помогне да се изработат модели со сеизмички процес на длабочини од 40 до 70 километри, како и проучување на рудите.

Шарапов истакна дека експериментот на топење на ксенолитот, карпа која лавата ја исфрлува на површина, е важен, бидејќи овозможува увид во процесот на топењето на карпите на големи длабочини без влијание на надворешните фактори и начинот на кој микроделовите на ксенолитот се претвораат во руда.

Исто така, по пат на математички и физички модели ќе може да се предвидат и сеизмичките активности.

– Ова е прв ваков експеримент во светот со единствена техника, додаде Шарапов.

Електронската печка за вриење произведува 10 мегавати енергија по квадратен сантиметар и во неа може да се симулира и влез во метеорит во Земјината атмосфера, а бидејќи достигнува температура од 3.300 степени Целзиусови може дури и да топи метали. Дури и волфрамот кој е најцврст во периодичниот систем.

Со помош на неа, тврдат научниците, ќе биде можно да се создаваат материјали со одредени особини и нанопрашина.

Превземено од: Локално

Би те интересирало и

Се’ за храна: Како стаклото на рерната да заблеска исто како ново?

Дали редовно ја чистите рерната на вашиот електричен шпорет, а сепак стаклото на рерната секогаш ...

Божикно дрво погодено од гром, пристигна во Ватикан

Божикното дрво што пред неколку години во Полска „преживеа“ удар од гром, е поставено на ...