САД: Кинески „Сухои“ непрофесионално пресретнале американски авиони – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

САД: Кинески „Сухои“ непрофесионално пресретнале американски авиони

Кинески борбени авиони извршиле непрофесионално пресретнување на набљудувачки авион на американските сили за испитување на радијација над Источното кинеско море, соопштија воздухопловните сили на САД.

До инцидентот дошло пред два дена кога кинеските авиони СУ-30 се приближиле до авионите ВЦ-135 „Констант феникс“, кои изведувале рутинска мисија во меѓународниот воздушен простор во согласност со меѓународното право, соопшти портпаролката на Пацифичките воздухопловни сили, Лори Хоџ.

Според неа, таквото пресретнување е непрофесионално и нагласи дека САД ќе разговараат со Кина по пат на „одговорни дипломатски и воени канали“.

Кина ја прогласи идентификационата зона на воздушна одбрана над големиот дел од Источното кинеско море во 2013 година, а тој чекор САД го нарекоа нелигитимен и одбија да ја признаат таа зона.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...