САД одобрија продажба на оружје на Тајван за 1,3 милијарди долари – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

САД одобрија продажба на оружје на Тајван за 1,3 милијарди долари

Според извор од администрацијата на Трамп, „нема да има промени во долгорочната американска политика за една Кина“.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп одобри продажба на оружје на Тајван вредна 1.3 милијарди долари.

Според извор од администрацијата на Трамп, „нема да има промени во долгорочната американска политика за една Кина“, што според Пекинг, е предуслов за зачувување на односите.

Објавата за продажба на оружје е во сензитивен момент за САД и Кина додека Трамп настојува да воспостави партнерство околу трговски несогласувања и напори да се сузбие нуклеарната програма на Северна Кореја.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Силен земјотрес од 8,2 степени ја потресе Аљаска, предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по Рихтер ја погоди Аљаска, по што издадено е ...

Вулкан избувна во јапонско скијачко одморалиште

Вулкан избувна во ски-центар во Јапонија , северозападно од Токио. Тоа е вулканот Кусацу-Шијаран , сместен на 2.160 метри ...