САД одобрија продажба на оружје на Тајван за 1,3 милијарди долари

Според извор од администрацијата на Трамп, „нема да има промени во долгорочната американска политика за една Кина“.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп одобри продажба на оружје на Тајван вредна 1.3 милијарди долари.

Според извор од администрацијата на Трамп, „нема да има промени во долгорочната американска политика за една Кина“, што според Пекинг, е предуслов за зачувување на односите.

Објавата за продажба на оружје е во сензитивен момент за САД и Кина додека Трамп настојува да воспостави партнерство околу трговски несогласувања и напори да се сузбие нуклеарната програма на Северна Кореја.

Извор: МИА

Додади коментар

Би те интересирало и

Силен земјотрес во Иран

  Силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала, синоќа го погоди јужниот ...

Британски нуркачи пронајдоа четири тона нацистичко злато

Вредноста на германското злато превезувано од Бразил се проценува на сегашни сто милиони британски фунти. ...

Close