САД одобрија продажба на ракетниот систем ТХААД за Саудиска Арабија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

САД одобрија продажба на ракетниот систем ТХААД за Саудиска Арабија

Американската Влада одобри продажба на одбранбениот ракетен систем ТХААД за Саудиска Арабија во вредност од 15 милијарди долари – соопшти Стејт департментот.

– Оваа продажба го поттикнува интересот на САД за националната безбедност и надворешната
политика и ја поддржува на долг временски безбедноста на Саудиска Арабија и заливскиот
регион, без разлика на иранските и други регионални закани – се наведува во соопштението.

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...