САД очекуваат фер и демократски локални избори во Косово – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

САД очекуваат фер и демократски локални избори во Косово

Американскиот амбасадор во Косово, Грег Делави изјави дека очекува локланите избори во Косово, што ќе се одржат в недела, да минат во фер и демократска атмосфера.

„Знам дека Централната изборна комисија со помош на ОБСЕ на денот на изборите ќе работат многу за да обезбедат спроведување на сите закони и прописи“, изјави Делави за радиотелевизија КИМ.

Тој нагласи дека е вознемирен поради притисоците во северниот дел на земјата и додаде дека би сакал да види многу поголема конкуренција меѓу кандидатите од малцинските етнички заедници во Косово.

Делави се задржа и на прашањето околу формирањето на Заедницата на српски општини, за која рече дека произлегува од „пакетот на Ахтисари“ и оти силно го подржува нејзиното создавање, како и трансформацијата на Безбедносните сили на Косово во косовска армија.

„Светот се менува и Косово треба да се менува со него. Косово треба да превземе значајни чекори во правец на владеење на правото, економскиот развој и регионалната безбедност“, порача американскиот анбасадор.

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...