Салах го однесе Египет на СП (видео) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Салах го однесе Египет на СП (видео)

Египет на коло до крајот на квалификациите во Африка избори пласман на Светсктоо првенство во Русија. Египет прв пат по 1990 година се пласира на завршната смотра на светскиот фудбал.

Мохамед Салах беше херојот на Египет. Напаѓачот на Ливерпул ги постигна двата гола за својата репрезентација. Првиот во 63 минута, потоа Конго израмни со голот на Моуту во 87 минута, а конечните 2.1 ги постави Салах од пенал во последната минута.

Во пресрет на последното коло Египет има недостижни четири бода предност во однос на Уганда.

Салах му овоможи на неуништивиот голман на Египет наредното лето во Русија со 45 години и шест месеци да стане највозрасниот фудбалер во историјата на светските првенства.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

У19: Македонија поразена од Унгарија

Репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 години денеска доживеа пораз од Унгарија со 3:4 ...

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...