Самит за враќање на фокусот на ЕУ на Западен Балкан – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Самит за враќање на фокусот на ЕУ на Западен Балкан

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот.

На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка Ангела Меркел и италијанскиот премиер Паоло Џентилони. Потоа европските претставници ќе се сретнат со лидерите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија.

Европската унија планира на регионот да му додели грантови во вредност од 1,3 милијарди евра до 2020 година за проекти во енергетика, траспорт и животна средина.

Преземено од: Фокус

Би те интересирало и

ЕУ догодина ќе и’ додели на Турција 1,5 милијарди евра за мигрантите

Европската унија во 2019 година ќе оддели дополнителни 1,5 милијарди евра за Турција за справување ...

Без српските гласови нема косовска војска

Меѓународниот фактор во Приштина инсистира на тоа дека при одлучувањето за трансформација на Безбедносната сила ...