Самоубиствен бомбашки напад во Ирак – 20 убиени – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Самоубиствен бомбашки напад во Ирак – 20 убиени

Најмалку 20 луѓе загинаа, а 34 се повредени во самоубиствен бомбашки напад на пазар во ирачкиот град Мусаџиб, кој се наоѓа јужно од Багдад.

Според информациите, бомбашот самоубиец се разнел на пазар активирајќи го појасот со експлозив. Градот Мусаџиб се наоѓа 60 километри јужно од ирачката престолнина. Засега никој не ја презел одговорноста за нападот.

За поголем дел од бомбашките напади кои беа изведени во последно време, одговорност преземаше Исламска држава.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...