Свадба во шатор на Идомени (Фото) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Свадба во шатор на Идомени (Фото)

svadba-2-640x360

Двајца сиријци, во шатор адаптиран за свадба шатор адаптиран за свадба се заколнал на вечна љубов во импровизираниот камп на Идомени.

Дваесет и седумгодишниот, Сахер и дваесетгодишната, Рухаја се свршиле во Сирија, а во февруари заедно тргнале на патот кон подобар живот во Европа. Планирале да стигнат до Германија и таму со брак да ја крунисаат нивната љубов. Меѓутоа, затворениот балкански коридор им ги сменил плановите – пренесуваат грчките медиуми.

svadba-1-640x480

„Околу еден и пол месец сме на Идомени и решивме да не чекаме повеќе и на овој симболичен начин да ја запечатиме нашата љубов“, изјавил младоженецот за АПЕ. Волонтерите помогнале невестата да има бел фустан и бидермаер, обезбедилеи свадбена торта, а шаторот го украсиле и адаптирале да личи на кревет.

Би те интересирало и

Протест и контра протест во Солун за Македонија

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на ...

Ји: Македонија и Грција се пред вистинска шанса да го решат тнр.прашање за името

Соединетите Држави го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на земјите од Западен Балкан во рамките ...