Светска премиера во Пекинг на композиција од Дарија Андовска – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Светска премиера во Пекинг на композиција од Дарија Андовска

Во рамките на China CEEC Cultural Season- Music Dialog and Cooperation 2017, на 13 октомври, во Концертната Сала на Пекинг премиерно се изведоа 8 композиции од европски композитори претходно селектирани од страна кинеското Министерство за култура.


Концертот беше распродаден 10 дена однапред, за сала со капацитет од 1.500 седишта.Светска премиера имаше и композицијата на Дарија Андовска, циклусот Heavenly Questions за „Оркестарот на Забранетиот Град“, напишан на сегменти од Tianwen, збирка на класична кинеска поезија, која истовремено служи како извор на информации за древната култура од Кина, во форма на серија од прашања кои алудираат на митовите и функционираат како серија на алузивни фрагменти.Оркестарот на Забранетиот Град е составен од претежно традиционални кинески инструменти, вклучувајќи пијано и контратенор.Композицијата на Дарија Андовска беше оценета од страна на европските колеги, но и композиторите од Кина, како една од најдобрите, со извонредно високо ниво на музикалност и професионалност.Циклусот Heavenly Questions, по премиерата во Пекинг, ќе биде изведуван низ Кина и Европа, во рамките на турнејата на „Оркестарот на Забранетиот Град“.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Денеска започнува манифестацијата „Снежен град“ на Попова Шапка

Традиционалната детска манифестација „Снежен град“ почнува денеска на Попова Шапка во организација на Детскиот културен ...

Прилепскиот театар подготвува втор дел на култната детска претстава ,,Волшебникот од Оз“-,,Враќањето на Дороти“

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“  интензивно ја подготвува првата премиера во новата 2018-тта година и тоа ...