Последни вести

Бебиња во Нигерија се користат при напади на бомбаши-самоубијци

nigerija

Жените определени за бомбаши-самоубијци носат бебиња со себе, за да ја одбегнат деталната контрола, пред изведувањето терористичките напади- соопштија безбедносните власти во Нигерија. Еден така организиран напад, бил изведен на 13 јануари, во нигерскиот град Мадагали, кога две жени кои во рацете имале бебиња, ги активирале експлозивните направи поставени на ...

Повеќе »

Челзи Клинтон проговори во одбрана на Барон Трамп

Синот на Трамп

По само неколку дена од инаугурацијата на Доналд Трамп, Барон Трамп доби поддршка од личност која точно знае како е да се израсне во Белата куќа, под будното око на новинарите и јавноста. Токму затоа Челзи на Facebook му даде поддршка на малиот Трамп. „Барон Трамп заслужува шанса како и ...

Повеќе »

Седмата жртва во италијанскиот хотел затрупан од лавината

Италија земјотрес хотел извлекување

Според извештајот на телевизискиот канал Rainnews24, кој се повикува на противпожарната служба, загината жена била најдена во раните вечерни часови во просторија во близина на кујната и барот, и нејзиното тело е извлечено на површината. Со тоа, засега останува непозната судбината на 22 гости и членови на персоналот на хотелот. ...

Повеќе »

Трамп го нашол писмото од Обама

mkd-304300

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на прес-конференцијата на која ги претстави членовите на својот кабинет се пофали со писмото што му го оставил неговиот претходник, Барак Обама. „Баш сега бев во Овалната соба, каде што го најдов ова прекрасно писмо од претседателот Обама. Многу е убаво од него што го ...

Повеќе »

Фијон против НАТО: На Европа и потребна воена алијанса

fijon

Конзервативниот француски претседателски кандидат Франсоа Фијон изјавил дека сака нова европска воена алијанса која што ќе ја штити ЕУ и ќе се бори против исламскиот екстремизам, јавува АР. Фијон исто така изразил загриженост поради правецот по кој ќе се движи новата влада на САД, обвинувајќи го Вашингтон дека „провоцира исламски ...

Повеќе »

Стотици летови откажани на југот на Англија заради густа магла

domodedovo

Повеќе десетици летови се одложени во понеделник во јужниот дел на Англија заради густа магла, јави Sky News. Аеродромот „Хитроу“ откажа 100 лета заради „намалена видливост“, додека од аеродромите „Гетвик“ и „Станстед“ упатиле повик до патниците да го проверат статусот на летовите пред да ги напуштат домовите. Вкупно 36 лета ...

Повеќе »

Пронајдени шест тела под урнатините на хотелот во Италија

1485008283461

Спасувачките екипи досега пронашле тела на шест лица кои загинаа откако снежна лавина затрупа хотел во централниот дел на Италија, а по 23 луѓе се уште се трага. Операцијата за спасување продолжува. Досега е потврдено дека во несреќата загинале пет лица, додека деветмина, меѓу кои четири деца, вчера се извлечени ...

Повеќе »

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа

belata kuka

Околу 30 службеници, кои ќе бидат советници и помошници на американскиот претседател Доналд Трамп, положија заклетва во Белата куќа. Трамп им порача на службениците дека нивната работа ќе биде многу важна за земјата. – Ќе направам некои големи работи во следните осум години, истакна Трамп, очекувајќи дека ќе биде реизбран ...

Повеќе »

Во Полска се преврти американски камион со тенковски гранати

polska-3

Американско воено товарно возило кое пренесувало муниција за тенкови, се превртел ноќта во саботата на автопатот во полското Љубушко војводство во западниот дел од земјата при што дела од муницијата испаднала на патот, соопшти во неделата полското министерство за одбрана. „Возачот на камионот возел со брзина неприлагодена за условите на ...

Повеќе »

Кои ќе бидат првите одлуки кои ќе ги потпише Трамп

Donald-Trump-1

Новиот американски претседател Доналд Трамп веднаш по денешната ианугурација ќе почне да ги користи своите извршни овластувања, при што има подготвено повеќе од 200 одлуки. -Тој е посветен на тоа, не само првиот, туку и вториот и третиот ден да донесе вистински промени што ќе ги видите во претстојните денови ...

Повеќе »

На Капитол Хил има приврзаници на Трамп и демонстранти

download (1)(670)

Приврзаници на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп се собираат денеска на Капитол Хил во Вашингтон каде ќе присуствуваат на неговата инаугурација, додека десетици демократски пратеници ја бојкотираат церемонијата. Демонстранти се обидуваат да го блокираат пристапот до локацијата каде Трамп ќе даде заклетва. Поддржувачите на Трамп кои се дојдени од сите ...

Повеќе »

„Ел Чапо“ конечно во САД

el-chapo

Озлогласениот мексикански нарко-бос Хоакин „Ел Чапо” Гузман беше екстрадиран од северниот дел на Мексико во САД, непосредно пред денешната инаугурација на Доналд Трамп за нов американски претседател.Мексиканскиот нарко-бос Хоакин „Ел Чапо” Гузман беше екстрадиран вчера (19.01.2017) поради обвиненија за трговија со наркотици, убиства, киднапирања и други кривични дела, а денеска ...

Повеќе »

Нарко лордот Хоаким Гузман-Ел Чапо е екстрадиран во САД

Хоаким Гузман

Познатиот мексикански нарко лорд Хоаким Гузман, познат по прекарот Ел Чапо е екстрадиран во САД, соопштија мексиканските власти. Домашните медиуми претходно открија дека Ел Чапо бил префрлен на аеродромот во мексиканскиот пограничен град Сиудад Хуарез. Гузман беше на листата на јабарни лица во САД, обвинет за шверц на големи количества ...

Повеќе »

Кинески робот новинар ја објави првата статија

novinar-robot

Иако експертите во медиумската индустрија водат дискусии за иднината на новинарската професија, а десетици илјади студени ширум светот се обучуваат на специјализираните факултети, развиениот во Кина робот дописник наречен Ксиао Нан во локалниот весник веќе ја објави својата прва статија. Како што пренесува агенцијата China News, написот на Ксиао Нан ...

Повеќе »

Пекинг годинава ќе потроши 2,7 милијарди долари за почист воздух

peking

Пекинг оваа година ќе потроши 2,7 милијарди долари за борба против згадувањето на воздухот, јави агенцијата Синхуа. Парите ќе бидат употребени на затворање или модернизација на повеќе од 2.000 фабрики кои се сметаат за најголеми загадувачи, замена на јагленот со чиста енергија на периферијата на градот, како и постепено исклучување ...

Повеќе »
Close