Последни вести

Напаѓачот од трговскиот центар во Минесота бил одличен во гимназија

sad-police

Ако нападот се покаже терористички акт, тој ќе биде првиот извршен од сомалиец на американска почва. Мажот, нападна со нож во саботата вечерта посетители во центар во американската држава Минесота, учел во колеџ и работат со скратено работно ден како телохранител. Во гимназијата бил одличен и во досието имал само налогот ...

Повеќе »

Петмина приведени по експлозијата во Њујорк

newyork

Полицијата во Њујорк трага по извршителите на бомбашкиот напад и по мотивите. Уапсени се петмина осомничени, тврдат медиумите. Во ранец во Њу Џерси откриени неколку рачно направени бомби. Според медиумски извештаи, во врска со експлозијата на бомба во Њујорк се уапсени пет лица. Сите се наоѓале во еден автомобил. ФБИ ...

Повеќе »

Австралија се извини за нападот врз сириската армија со 62 убиени

Извор : (© Фото: US Air Force)

Австралиското министерство за одбрана потврди во неделата и изрази сочувство до семејствата на 62 сириски војници убиени во воздушниот напад изведен од коалицијата предводена од САД во саботата. Австралиски борбени авиони биле во формацијата од вкупно пет летала кои во воздушниот простор на Сирија влегле од соседен Ирак и го ...

Повеќе »

Експлозија во Менхетен: Најмалку 29 лица се повредени (Видео)

617aptopix-manhattan-explosion

Најмалку 29 лица се повредени во експлозија што вчеравечер го потресе квартот Челси на Менхетен во Њујорк. На друга локација во истиот дел на Њујорк пак, е откриено и нешто што личи на експрес-лонец, кој со жици бил поврзан со мал темен уред – информира Си-ен-ен повикувајќи се на извори ...

Повеќе »

За два дена во Либија вратени над 1.400 илегални мигранти

имигранти

Вкупно 1.425 илегални мигранти биле пресретнати во водите на Средоземното Море во средата и четвртокот, при обид да стигнат до бреговите на Европа, по што биле вратени во Либија, соопшти синоќа портпаролот на либиската Воена морнарица, Ајуб Гасем. Гасем изјави дека вкупно 1.050 илегални мигранти со седум гумени чамци во ...

Повеќе »

Траги од динамит пронајдени во остатоците од паднатиот египетски авион

timthumb

Француските експерти минатата недела при анализи во Каиро, откриле траги од динамит во остатоците од египетски авион, кој во мај се урна во Средоземното Море, пишува весникот „Фигаро“. Потеклото на трагите од динамит останува нејасно, но откритието предизвика спор меѓу француските и египетските власти. Египетското обвинителство не им дозволи на ...

Повеќе »

Хилари Клинтон има тумор на мозокот

клинтон

Кандидатот за претседател на САД, Хилари Клинтон нема запаление на белите дробови туку туку во 2012 година го оперираше туморот на мозокот и болеста сега и се врати.Нејзините денови се одбројани, тврди американскиот новинар Алекс Џоун. Тој тврди дека Клинтон имала закажано операциија минатата недела но се онесвестила во Њујорк ...

Повеќе »

Лондон под опсада – Вооружен маж држи еден куп заложници (видео)

london-opsada

Полицијата во Лондон опседна стамбена зграда, по дојавата дека вооружен човек во неа со пиштол им се заканува на противпожарникарите, кои дошле да го евакуираат тамошниот персонал. Вооружениот напаѓач држи пиштол на главата на човекот кој е негов заложник. Скотланд Јард изјави дека мажот почнал да им се закаува со ...

Повеќе »

Бомбаш самоубиец уби најмалку 16 лица во пакистанска џамија

бомбаш

Најмалку 16 лица загинаа и над 20 се повредени во нападот извршен од бомбаш-самоубиец за време на петочната молитва во пакистанска џамија во племенскиот регион Мохманд, на границата со Авганистан. За нападот информираше заменикот-гувернер на регионот Навид Акбар, пренесува БТА. Друг претставник на локалните власти го потврди нападот и соопшти за ...

Повеќе »

Директорот на ФБИ предупредува – сокријте ја камерата на компјутерот

camera spy

Прекријте ја камерата на вашиот компјутер со тоа ќе се заштитите од шпиунирање, предупредува ФБИ. Директорот на ФБИ Џејмс Коми, додава дека тоа е паметна работа која луѓето може да ја направат. Ако камерата остане вклучена, има можност да биде пробиена хакерите и тие да гледаат што прават корисниците, тврдат ...

Повеќе »

Терористички напади во Германија се можни во секој момент

polizei

Постои реална опасност да бидат нападнати цели во авионскиот и железничкиот сообраќај, фреквентни локации како панаѓури, пазари и фестивали. Германија може да биде цел на терористички напади во секое време, се вели во извештајот на владините безбедоснки агенции чии делови пренесува весникот „Билд“. Според информациите доставени до германската Влада во ...

Повеќе »

Изложба за стогодишнината од наградата “Пулицер”

pulicerova-nagrada-100-godini

Изложба на книги и архивски документи посветени на 100-годишнината од формирањето на наградата “Пулицер” се открива во САД во библиотеката на Универзитетот Колумбија. Наградата е воспоставена во 1916 година, а првите награди се доделени во 1917г. , рече кураторот на изложбата Џенифер Ли. Таа објасни дека во шоуто е вклучена книгата ...

Повеќе »

Поранешен шеф на ЦИА советник на Трамп за национална безбедност

woolsey-at-sais

Поранешниот директор на ЦИА Џејмс Вулин ќе стане советник за национална безбедност на републиканскиот кандидат за претседател на САД Доналд Трамп, соопшти изборниот штаб на Трамп. Вулс е познат како голем заговорник на американската инвазија на Ирак и тврдеше дека тогашниот ирачки претседател Садам Хусеин крие хемиско оружје. Тој преку ...

Повеќе »

Викендов на Медитеранот спасени 3.400 имигранти крај брегот на Либија

имигранти

Италијанската крајбрежна стража спасила во неделата околу 1.1000 имигранти во Средоземното Море покрај брегот на Либија, со што вкупниот број спасени имигранти овој викенд изнесува 3.400. Имигрантите спасени во неделата тргнале од Либија во осум преполни гумени чамци и две рибарски бротчиња. Ги спасиле бродови на италијанската крајбрежна стража, еден ...

Повеќе »

По неуспешниот напад во Париз, првата осомничена обвинета и притворена

Извор : (Photo by BFMTV)

Француски суд во саботата подигна обвинение против жената чиишто отпечатоци од прсти се пронајдени во автомобилот со плински бови во центарот на Париз коишто, иако не експлодираа, ги засилија стравувањата на Французите по низата крвави напади во последните две години. Обвинета во саботата навечер е 29-годишпната /Орнела Г. за „злосторничко ...

Повеќе »
Close