Последни вести

Двајца уапсени по нападот на аеродромот Орли

Француската полиција ги уапси таткото и братот на напаѓачот кој денеска беше застрелан на аеродромот Орли во Париз. За мотивот на напаѓачот нема информации. Иследниците се сомневаат дека станува збор за лице кое било во процес на радикализација. Затоа истрагата за нападот, при кој 39-годишниот напаѓач одзеде оружје од војник, ...

Повеќе »

ЕК воведува нова алатка за укажувачите полесно да пријавуваат злоупотреби

Европската комисија воведува нова алатка која треба да ги охрабри укажувачите (whistleblowers) и да им олесни пријавување на случаи на прекршување на антимонополската регулатива и за тајни картели. Новата алатка, во која има електронска-адреса, телефонски број и енкриптиран (шифриран) интернет-формулар ќе им овозможи на луѓето анонимно да ги пријавуваат манипулациите ...

Повеќе »

Напад на парискиот аеродром Орли

На парискиот аеродром Орли изутринава е убиен напаѓач кој претходно му го одзел оружјето на еден војник. Француското министерство за внатрешни работи потврди дека е убиено едно лице. Портпаролот на министерството, Пјер-Анри Брандет рече дека напаѓачот со оружјето кое го одзел од еден војник влегол во една од продавниците на ...

Повеќе »

Германија почнува со тестирање на софтвер за препознавање на говорот на мигрантите

Германските власти почнуваат со тестирање на нов софтвер за препознавање на говор, со кој може да се одреди од која земја доаѓаат мигрантите кои немаат документи, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на соопштение на властите во Берлин. Од заводот за бегалци и мигранти на Германија соопштиле дека новиот автоматизиран систем ...

Повеќе »

Ердоган им порача на европските Турци: Множете се, тоа е одговор на непријателството

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците во Европа да основаа големи семејства и оцени дека тоа ќе биде најдобриот одговор на дискриминацијата на која се изложени. „Образувајте ги децата во најдобрите училишта, семејствата да ви живеат на најдобрите места, возете ги најдобрите автомобили, живејте во најдобрите куќи и ...

Повеќе »

Трамп одби да се ракува со Меркел (видео)

Американскиот претседател Доналд Трамп предизвика уште еден скандал, овој пат за време на долго очекуваниот состанок со германската канцеларка Ангела Меркел. Имено, Трамп и Меркел им позирале на фоторепортерите во пресрет на првата меѓусебна официјална средба, при што неколкумина фоторепортери гласно побарале да се ракуваат за да можат да го ...

Повеќе »

Објавена тајна снимка од тестирање на американско нуклеарно оружје (видео)

Американските власти ја тргнаа ознаката за тајност од 750 филма за тестирање на нуклеарно оружје меѓу 1945 и 1962 година, пренесува Бизнис инсајдер. Иницијатори на проектот се соработници на Ливерморската национална лабораторија „Ернест Лоренс“ на Министерството за енергетика на САД, на чело со физичарот Грег Спрингс. Тие објавија неколку филмови ...

Повеќе »

Сомалија: Ослободена посадата на грабнатиот танкер

Пиратите ја ослободија посадата која ја киднапираа заедно со танкерот, во понеделникот, недалеку од брегот на Сомалија, соопштија во петокот поморските сили на европската унија (EU Navfor). „Танкерот Арис 13 и посадата се на пат кон безбедното пристаниште на северниот брег на Сомалија, откако вооружените пирати го напуштија бродот“, соопшти ...

Повеќе »

Сицилија ги запира авионските летови заради вулканската пепел од Етна

Властите на Сицилија во петок ги запреа летовите од аеродромот Комизо заради вулканската пепел во воздухот по ерупцијата на вулканот Етна, која четврт ден продолжува да исфрла лава. Летовите кон аеродромот Комизо се запрени до 13 часот, додека летовите кон аеродромот Катанија се ограничени на пет во еден час. Во ...

Повеќе »

Бомба со 120 килограми експлозив пронајдена на железничка пруга во југоисточна Турција

Турските безбедносни сили деактивираа експлозивна направа со 120 килограми амониум нитрат, која е пронајдена на железничка пруга во југозападниот турски округ Батман. Се претпоставува дека рачно изработената бомба била поставена од борци на Курдската работничка партија (ПКК), а била деактивирана преку контролирана експлозија. Локалните власти соопштија дека експлозивната направа била ...

Повеќе »

Крузер уништи светско чудо на природата

Капетанот сакал да се приближи до брегот за туристите да ги видат посебните видови птици, но дошол преблиску со бродот и направил штета на гребенот. Огромен британски крузер, „Каледонијан скај“, направил штета на еден од најспектакуларните корални гребени во светот, додека носел туристи на идиличниот индиски остров Раја Ампат. Капетанот ...

Повеќе »

Тилерсон: Воена интервенција против Северна Кореја е можна

Воена мерки против Пјонгјанг е „опција на масата“, изјави државниот секретар на САД Рекс Тилерсон по посетата на демилитаризираната зона помеѓу двете Кореи. Тој предупреди дека дипломатијата била неуспешна.„Стратешкото трпение“ на САД кон Северна Кореја, која располага со нуклеарно оружје, заврши – порача државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон во ...

Повеќе »

Рускиот хакер за чија глава ФБИ дава 3 милиони долари

За дојава која ќе води до апсење на Евгениј Богачев ФБИ ја понуди досега најголемата награда за сајбер криминал (за Караџиќ и Младиќ беа понудени 5 милиони). А типот е како да е излезен од роман на Иан Флеминг. Запознајте го Евгениј Михајлович Богачев, човекот кој сака бесни автомобил и ...

Повеќе »

Унгарскиот претседател го потпиша спорниот закон за бегалците

Претседателот Јанош Адер го одобри законот и покрај противењето на многубројни групи за заштита на човековите права Унгарскиот претседател Јанош Адер го потпиша спорниот закон со кој се овозможува сите баратели на азил, вклучувајќи ги и малолетниците постари од 14 години, да се задржуваат во притвор во граничните контејнерски кампови. ...

Повеќе »

САД го признаа нападот во кој е гранатирана џамија во Сирија

Американската војска призна дека извршила напад врз позициите на Ал Каеда во северниот дел на Сирија, но демантира дека намерно ја гранатирала локалната џамија, каде според невладини организации, загинале 42 лица. „Не ја гаѓавме џамијата, цел ни беше зградата каде се собираа припадници на Ал Каеда, која се наоѓа на ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger