Последни вести

Србија како лош џез музичар

36745954_302

Официјалните претставници на Србија се трудеа на посетата на шефот на руската дипломатија да ѝ дадат пред сѐ економско значење, но состојбата во светот е премногу интересна за разговорите да бидат само економски. По Брегзит и победата на Доналд Трамп, некои теми кои беа присутни и порано, само што дополнително ...

Повеќе »

Орелски крилја да си метнам и надвор од Охрид да си летнам

ohrid-prazen-1

Сторија на Мики Трајковски, поддржана од Националниот Демократски Институт од Вашингтон Поради се’ поголемото заминување на младо работоспособно население од Охрид,  угостителите од градот се’ повеќе се соочуваат со недостаток на работници во угостителските објекти. Недостасуваат келнери, шанкери но и готвачи за потребите на рестораните и хотелските капацитети. Михаил Мишев,претседател ...

Повеќе »

Рекс Тилерсон е изборот на новиот претседател на САД, за иден државен секретар

rex-tilerson

Претседателот на Извршниот одбор на нафтената компанија „Ексон-Мобајл“, Рекс Тилерсон е изборот на новиот претседател на САД, Доналд Трамп за иден американски државен секретар, објави телевизијата Си-Ен-Ен, повикувајќи се на „свои извори“. Телевизијата оценува дека изборот на Тилерсон ќе предизвика бурна дебата во Сенатот при неговото именување, но и дека ...

Повеќе »

Британската полиција уапси шест лица во антитерористички операции

%d0%b1%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%ba%d0%be%d1%82%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b4-%d1%98%d0%b0%d1%80%d0%b4

Шест луѓе се уапсени во антитерористичка акција во Лондон и други делови од Британија, соопшти британската полиција. Уапсени се четири мажи од Дерби и уште еден од Буртон, на возраст меѓу 22 и 36 години додека во Лондон е уапсена 30-годишна жена. Сите се осомничени дека подготвувале терористички напад. Минатата ...

Повеќе »

Најмалку 38 жртви во двата напада крај стадионот на Бешикташ во Истанбул

133479727

Досега има 38 жртви во двата бомбашки атентати во непосредна близина на стадионот на фудбалскиот клуб Бешикташ во Истанбул, соопшти турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу, цитиран од светските агенции. -Според последните податоци, во синоќешните напади загинале 38 лица. Од нив 30 се полицајци, седуммина се цивили, а идентитетот ...

Повеќе »

Над 43.000 луѓе принудени да ги напуштат своите домови по земјотресот во Индонезија

133473669-92530

Бројот на луѓето принудени да ги напуштат своите домови по земјотресот во Индонезија во средата, се зголемил значително и достигна бројка од над 43.000 лица, пренесе ДПА, повикувајќи се на претставник на властите. Претходните податоци беа за 22.000 луѓе. Над 11.600 живеалишта се оштетени при потресот со јачина од 6,5 ...

Повеќе »

Избори за Бундестагот 2017 – руска пропаганда?

18711124_302

Шефот на германската служба за заштита на уставот Масен предупредува од руска пропаганда врз германските гласачи при изборите за Бундестагот.Пропаганда и дезинформации, сајбер напади, сајбер шпионажа и сајбер саботажи – интернетот нуди моќен загрозувачки потенцијал. Претседателот на Сојузната служба за заштита на уставот на Германија во него гледа дел од ...

Повеќе »

ЕУ отвори постапка против Германија поради скандалот со издувни гасови

izduvni_gasovi

Во скандалот со издувните гасови Европската Комисија отвора постапка против Германија, која на крајот би можела да заврши и со тужба пред Европскиот суд. Европската Комисија отвори постапка против германската влада поради сомневање за повреди на европското право. Станува збор за случајот со „разубавување“ на вредностите на издувни гасови со ...

Повеќе »

Пакистански авион со 37 патници исчезна од радарите

17734651_302

Според информациите на авиокомпанијата „Пакистански меѓународен авиопревозник“, авион кој сoобраќал на домашен лет исчезнал од радарите. Комерцијален авион со 37 патници и десетина членови на екипаж изгубил контакт со контролата на летот, изјави портпарол на авиокомпанијата „Пакистански меѓународен авиопревозник“. Авионот се обраќал на линијата Исламабад – Читрал, град на северот ...

Повеќе »

Тајните служби ги следеле комуникациите на патниците во текот на летовите

blog_in-flight

Со програмите на тајните служби на САД и на Велика Британија следени се телефонските разговори на комерцијалните летовите на неколку воздухопловни компании, меѓи кои и на „Air France“ објави во средата дневниот весник Le Monde врз основана податоците коишто ги добил од одметнатиот поранешен советника на американската Агенција за национална ...

Повеќе »

Потона брод со 64 патници

yemen

Патнички брод, на кој имало 64 патници, меѓу кои и жени и деца, потона додека пловеше кон јеменскиот остров Сокотра, пренесоа светските медиуми. Спасувачките тимови велат дека успеале да извлечат пет патници од бродот кој пловел од пристанишниот град Ал Мукале кон Сокотра. Судбината на останатите патници не е позната, ...

Повеќе »

Шпанската полиција заплени 2,5 тони кокаин

cocaine

Шпанската полиција соопшти дека запленила повеќе од 2,5 тони кокаин на марокански рибарски брод и дека уапсила 24 лица. Министерството за внатрешни работи на Шпанија, во соопштението се наведува дека ова била прва заедничка акција во морските води на полициите на Мароко и Шпанија. Дрогата пристигнала во Мароко од Јужна ...

Повеќе »

Путин потпиша нова доктрина за руската информативна безбедност

Vladimir Putin

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобрил новата доктрина за безбедност на информациите, објави Russia Today (RT) Потребата за нова верзија на доктрината за безбедност на информациите е резултат на интензивирани напори на странски држави кои со информатички и психолошки операции се обидуваат да влијаат на внатрешните работи на Русија, нивната ...

Повеќе »

САД ќе прекинат со соборување на влади ширум светот

Real estate tycoon Donald Trump flashes the thumbs-up as he arrives on stage for the start of the prime time Republican presidential debate on August 6, 2015 at the Quicken Loans Arena in Cleveland, Ohio. AFP PHOTO/MANDEL NGAN        (Photo credit should read MANDEL NGAN/AFP/Getty Images)

САД ќе прекинат со обидите да соборуваат влади ширум светот и ќе соработуваат со другите земји кои се борат против тероризмот, порача новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за време на својата „турнеја на благодарноста“ и вети почеток на „нова ера на мирот“. Ќе ја уништиме Исламска држава. Истовремено, ќе се ...

Повеќе »

Трамп ќе го именува генералот Џејмс Матис за министер за одбрана

mike-segar

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ќе го именува пензионираниот генерал Џејмс Матис за иден министер за одбрана на САД. Изборот на Матис би можел да биде уште еден показател дека Трамп има намера идната американска надворешна политика да ја дистанцира од онаа што ја водеше Барак Обама, потпирајќи ...

Повеќе »
Close