Свет – Page 30 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Папата ги критикува верниците: Оставете ги телефоните, мисата не е спектакл

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ги критикуваше верниците кои не можат да се воздржат од употреба на мобилни телефони за време на мисите. Папата рече дека бил тажен кога гледал дека верниците употребуваат мобилни телефони за време на мисата, а понекогаш истото го прават и свештениците и бискупите. Според ...

Повеќе »

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Во обид да го зајакнат факторот за спречување на евентуален руски напад, министрите за одбрана на НАТО се согласија да создадат два командни центра на Алијансата, еден ...

Повеќе »

Папата ги критикува верниците: Оставете ги телефоните, мисата не е спектакл

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, ги критикуваше верниците кои не можат да се воздржат од употреба на мобилни телефони за време на мисите. Папата рече дека бил тажен кога гледал дека верниците употребуваат мобилни телефони за време на мисата, а понекогаш истото го прават и свештениците и бискупите. Според ...

Повеќе »

Сообраќаен хаос поради протестот на Каталонците, бараат ослободување на водачите

Демонстрантите ги блокираа патиштата и возните линии низ Каталонија за време на протестот свикан од групата за независност откако неколку сепаратистички водачи беа уапсени во Мадрид поради нивното делување за отцепување, пренесе АФП. Повеќе од 50 патишта, вклучувајќи ги и големите автопати се блокирани, предизвикувајќи големи нарушувања во регионот, кој е ...

Повеќе »

Москва никогаш не била за целосно ембарго кон Северна Кореја

Обидите на САД сите проблеми да ги решат со санкции е исклучително вознемирувачки, рече заменикот министер за надворешни работи Сергеј Рјабков. Според него, Моска никогаш не поддржувала наметнување на целосно ембарго кон Северна Кореја. Тој нагласи дека кризата околу Северна Кореја ќе биде тема на претсојниот состанок на претседателите на ...

Повеќе »

Девет години граѓаните на Исланд гласаат против влегување во ЕУ

Мнозинство од граѓаните на Исланд не сакаат нивната земја да влезе во Европската унија, покажа новото истражување на јавното мислење, пренесе еурактив.рс. Од јули 2009 година, испитаниците во Исланд во секое истражување, во поголем дел од нив се против членство во ЕУ. Според истражувањето на агенцијата Галуп направено за исландска ...

Повеќе »

Во воздушни напади во Јемен, убиени 23 лица

Најмалку 23 лица загинаа во воздушните напади на коалицијата предводена од Саудиска Арабија во јеменската провинција Хаџа, соопштија јеменските власти. Безбедносните и племенските претставници велат дека мета на нападот биле куќите на локалните шеици, кои ги посетил шефот на врховниот политички совет на бунтовниците Хути, Салех ел Самад. Меѓу убиените ...

Повеќе »

ТРАМП ЖЕСТОКО МУ СЕ ЗАКАНИ НА КИМ: Држејќи говор, директно му се обрати на лидерот на Северна Кореја!

Претседателот на САД Доналд Трамп првиот ден од својата посета на Јужна Кореја прати остра порака до Пјонгјанг, предупредувајќи ги Севернокорејците да не ги искушуваат и потценуваат. „Не потценувајте не. Не ставајте не во искушение“, рекол Трамп додавајќи дека севернокорејскиот лидер Ким оружјето кое го набавува не ги прави безбедни“, ...

Повеќе »

Шкотскиот парламент евакуиран поради сомнителен пакет

Парламентот на Шкотска денеска бил евакуиран откако во зградата пристигнале три сомнителни пакети. При отворањето на еден од пакетите бил забележан непознат бел прав, по што зградата била евакуирана и во неа дошле полициски сили и пожарникари. Инцидентот се случил во делот од зградата каде се сместени пратениците од Конзервативната ...

Повеќе »

НАТО сака нова база за одбрана од руската морнарица

НАТО би морал да обезбеди нова регионална база за одбрана на Северен Атлантик против се поголемата закана од руската морнарица, изјави претседателот на Воениот комитет на Алијансата, Петр Павел. Тој во текот на неделата ќе ја претстави идејата за нова база пред министрите за одбрана на земјите-членки на Алијансата, со ...

Повеќе »

Пучдемон се предаде на полицијата во Белгија, до утре судот ќе одлучи дали да остане во притвор

Разрешениот каталонски премиер Карлес Пуџдемон, по кого Шпанија трага со европски налог за апсење, се предал утринава на федералната полиција во Брисел – соопшти портпаролот на обвинителството. Заедно со Пуџдемон биле уште четворица, обвинети од шпанските власти, поранешни членови на распуштената влада на Каталонија. Петмината обвинети биле одведени во обвинителството, ...

Повеќе »

Историски настани ја попречуваат трансформацијата на хрватскиот остров Дакса во туристички рај

Малиот остров во Јадранското Море, Дакса, лоциран недалеку од пристаништето на Дубровник, импресионира со зимзелени борови дрвја, прекрасни градини и песочни плажи – идеални предуслови за негова трансформација во туристички рај. Најинтересно од сè е тоа што островот се продава, а купувачи нема. Причина за ова е историски настан што ...

Повеќе »

Пуџдемон и четворица каталонски министри се предадоа на полицијата во Белгија

Белгискиот обвинител денес потврди дека претседателот на каталонската влада, Карлес Пуџдемон утринава им се предаде на полицијата со уште четири поранешни министри на каталонската влада. Портпаролот на обвинителот изјави дека Пуџдемон и министрите денес на пладне ќе бидат сослушани од белгискиот судија и дека до утре наутро ќе се знае ...

Повеќе »

И Стивен Сигал на листата обвинети за обид за силување

Ѕвездата на серијата „Добра сопруга“, Џулијана Маргулис го обвини актерот Стивен Сигал дека се обидел да ја силува – објави „Дејли Мејл“. Според лондонскиот весник, 51-годишната Маргулис тврди дека овој напад се случил при нивната прва средба во 80-те години на минатиот век. „Имав 23 години. Доцна навечер ме повика ...

Повеќе »

Управниот суд ги заврши седниците по жалбите за вториот круг од изборите

Во Управниот суд одржани се сите седници по жалбите поднесени за вториот круг од локалните избори. Во тек е изготвувањето на одлуките кои како ќе бидат готови, така ќе се објавуваат на веб страницата – пренесе Македонската информативна агенција. Веќе е објавена одлуката по тужбата од Народното движење на Македонија ...

Повеќе »