Последни вести

Контраофанзива на џихадистите во Рака, убиени 34 сириски војници

Најмалку 34 сириски војници и борци на сојузничките групи загинале во контраофанзива на Исламската држава во источниот дел на сириската провинција Рака, соопшти сириската опсерваторија за човекови права. Според информациите, џихадистите вчера успеале повторно да преземат поголем дел од територијата која под контрола ја држеа владините сили. Сириската војска се ...

Повеќе »

Зигмар: Сѐ додека Ердоган е претседател, Турција никогаш нема да влезе во ЕУ

  Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, го обвини турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека не ги сфаќа сериозно пристапните преговори со Унијата. Тој нагласи дека Турција никогаш нема да стане членка на ЕУ сѐ додека со неа управува Ердоган. „Јасно е дека во оваа состојба Турција никогаш нема ...

Повеќе »

Приближно 70 отсто од Американците сметаат дека Трамп може да ги вовлече во војна

Големи 63 отсто од анкетираните сметаат дека земјата се движи во погрешен правец, а според 56 отсто Трамп е неефикасен на својата функција. Изјавите и однесувањето на американскиот претседател Доналд Трамп може земјата да ја вовлечат во меѓународен конфликт, сметаат 68 отсто од Американците, покажува истражувањето на јавното мнение на ...

Повеќе »

Белата куќа доби нов изглед

По двомесечно реновирање, што чинеше над три милиони долари, Белата куќа доби сосем нов изглед. На влезот на западното крило на службената резиденција на претседателот на САД е поставен и знак за добредојде, јавува Си-Ен-Ен. Само новите 6.000 метри тепих чинат повеќе од милион долари. Во Овалниот кабинет пак, има ...

Повеќе »

„Викиликс“ објави нова серија документи за кибершпионажа на ЦИА

Меѓународната непрофитна организација „Викиликс“ објави вчера нова серија документи за кибершпионажа на ЦИА, со кои се опфатени повеќе американски безбедносни служби, вклучувајќи ги и Министерството за внатрешна безбедност, Агенцијата за национална безбедност и Федералното истражно биро. На официјалниот сајт на „Викиликс“ се објавени тајни документи од проект на ЦИА, наречен ...

Повеќе »

Првпат по три години во Мосул пристигна голема хуманитарна пратка

Жителите на западниот дел од ирачкиот град Мосул добија прва поголема испорака на хуманитарна помош откако џихадистичката група Исламска држава го презеде градот под своја контрола во 2014 година, соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот крст. МКЦК минатата недела почна да дели храна и други неопходни работи за граѓаните и има ...

Повеќе »

Во Тексас пронајдени 60 имигранти во камион-ладилник

Американските власти потврдија дека 60 неповредени имигранти се пронајдени во камион-ладилник, меѓу огромна количина смрзната брокола. На камионот бил извршен претрес на граничниот премин во јужен Тексас. Според американската Агенција за заштита на царината и границите, нема повредени, а возачот на камионот е приведен на контролниот пункт во Фалфјуријас.

Повеќе »

Курц: Ердоган да не се меша во внатрешните работи на други држави

Австрија нема да трпи мешање во своите внатрешни работи од страна на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговите министри, изјави шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, во интервју за германскиот весник „Велт ам зонтаг“ – цитирано од ТАСС. „Сосема јасно го отфрлам постојаното мешање на Ердоган во внатрешните работи ...

Повеќе »

„Сандеј Тајмс“: Кралицата Елизабета нема да се повлече за Чарлс да стане регент

Британската кралица Елизабета II нема намера да се повлече од британскиот престол за нејзиниот син, престолонаследникот Чарлс, да биде прогласен за принц-регент, пишува „Сандеј Тајмс“ , повикувајќи се на , како што вели, инсајдер во кралската палата. На почетокот од минатата недела, дел од лондонските медиуми објавија дека 91-годишната кралица ...

Повеќе »

Ортега: Мадуро е вмешан во голем корупциски скандал

Сменетата државна обвинителка на Венецуела, Луиса Ортега, изјави дека има доказ дека претседателот Николас Мадуро и неговот потесен круг соработници се вмешани во голем корупциски скандал во бразилската градежна компанија „Одебрехт“. „Тие се многу загрижени и уплашени, бидејќи знаат дека имаме детали за нивната соработка, износите и луѓето кои се ...

Повеќе »

Шпанската полиција ги соопшти имињата на осомничените за нападите во Барселона и Камбрилс

Шпанската полиција синоќа ги соопшти имињата на осомничените Мароканци за нападите изведени во Барселона и Камбрилс, во кои 14 лица го загубија животот и повеќе од 100 беа повредени. Каталонската регионална полиција идентификува тројца осомничени Мароканци – Муса Укабир (17), Саид Аала (18), и Мохамед Хишами (24), пренесоа француските меидуми. ...

Повеќе »

Меркел: Германските власти нема да толерираат мешање однадвор во предизборниот натпревар

Германската Влада нема да трпи обиди за мешање во предизборната борба, изјави синоќа канцеларката, Ангела Меркел на настан на нејзината Демохристијанска Унија (ЦДУ) во градот Херфорд – пренесе ТАСС. „Нема да трпиме какви и да било мешања, изјави Меркел, подвлекувајќи дека сите германски граѓани, вклучувајќи ги и оние од турско ...

Повеќе »

Трамп: Амазон им прави голема штета на продавачите кои плаќаат данок

Американскиот претседател, Доналд Трамп повторно денеска го нападна гигантот во електронската трговија Амазон, чиј сопственик Џеф Безос го поседува и весникот „Вашингтон Пост“. – Амазон им прави голема штета на продавачите кои плаќаат данок. Местата, градовите и државите ширум САД трпат болка, многу работни места се загубени – наведе Трамп ...

Повеќе »

Рејтингот на Трамп скокна заради Северна Кореја

Рејтингот на американскиот претседател, Доналд Трамп, скокна за 6 процентни поени откако навести можност за воена акција против Северна Кореја. Процентот на Американци кои го поддржуваат Трамп е зголемен од 39 на 45 отсто, покажува анкетата што ја спроведе агенцијата „Расмусен Рипортс“, наклонета на конзервативците. Претходникот на Трамп, Барак Обама, ...

Повеќе »

Трамп не ја исклучи воената опција за Венецуела

Американскиот претседател, Доналд Трамп не ја исклучува воената опција за Венецуела, како одговор на ескалацијата на политичката криза во таа земја и обидите на венецуелскиот претседател Николас Мадуро да ја консолидира власта. „Имаме многу опции за Венецуела, вклучувајќи и потенцијална воена опција, ако биде потребно. Имаме воени сили во целиот ...

Повеќе »
Close