Последни вести

Оштетен билборд на Вмро Дпмне во Куманово

bilbord

Непознати сторители го оштетиле билбордот на Вмро Дпмне на кој е носителот на листата за пратеници во изборната единица број 2, Никола Тодоров , лоциран на Октомвриска револуција во Куманово. Од општинскиот комитет на Вмро Дпмне , го обвнија СДСМ. Марио Цветковски , кандидат за пратеник вели дека СДСМ е ...

Повеќе »

Британски снајперист досега убил 47 бомбаши самоубијци во борбата против ИСИС

snajper

Британски снајперист за кој тамошните медиуми тврдат дека убил 47 терористи моментално ги штити британските војници во воената база Ал Асад во западен Ирак, провинција Анбар. Тој бил и во Босна и Херцеговина во текот на војната во поранешна Југославија. Името на овој снајперист кој ги штити британските војници од ...

Повеќе »

Коалицијата „ВМРО за Македонија“ синоќа се представи пред штипјани

vmrozamakedonija

Својата програма, синоќа пред штипјани ја презентираше коалицијата „ВМРО за Македонија“ – Достоинство, ВМРО-Народна партија и „Обединети за Македонија“ Еднаква социјална правда и признавање на бранителите од страна на Република Македонија па макар со едно одликување и благодарница, вети синоќа лидерот на „Достоинство“, Стојанче Ангелов на синоќешниот собир. Тој истакна ...

Повеќе »

Светските челници му одаваат почест на починатиот Кастро, други го нарекуваат „тиранин“

fidel-kastro2

Светските челници во саботата му одаваат почест на Фидел Кастро, починатиот кубански револуционерен водач кој во непосредното соседство на САД изгради комунистичка држава, а тој и по смртта предизвикува поделени мислења и критичарите го нарекуваат „тиранин“. Фидел Кастро почина во петокот на 90-годишна возраст, објави неговиот помал брат кој пред ...

Повеќе »

Почина Фидел Кастро

fidel-kastro

Фидел Кастро, поранешниот претседател на Куба и лидер на комунистичката револуција, почина на возраст од 90 години, изјави неговиот брат. „Врховниот командант на кубанската револуција почина во 22.29 часот вечерва (03:29 GMT сабота)”, рече претседателот Раул Кастро. Фидел Кастро владееше со Куба како држава со еднопартиски систем речиси 50 години ...

Повеќе »

Германија доби поддршка од 15 земји за нов договор за вооружување со Русија

Aussenminister Frank-Walter Steinmeier SPD im Interview in Berlin am 02.03.2015 . Deutsche Politik Bundespolitik Portrait Portraet Porträt -  . [ Es gelten meine AGB - Veroeffentlichung nur gegen Honorar (zzgl. 7% MWSt.) und Namensnennung copyright by: Marc-Steffen Unger  Tel: 01715353875 Kto.Nr.: 26432245 BLZ: 37050198 S t a d t s p a r k a s s e  K o e l n ]
  [#0,26,121#]

Петнаесет европски земји го поддржаа предлогот на Германија за нов договор со Русија за контрола над оружјето, соопшти германскиот министер за надворешени работи Франк-Валтер Штајнмајер. – Европа е во опасност. Колку и да е тешко ние имаме потреба од повеќе дијалог со Русија, а не од помалку, нагласи тој во ...

Повеќе »

Петти ден изборна кампања, партиите ги претставуваат програмите на терен

290665

На петтиот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори, Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинзи во Валандово и Гевгелија. Предизборниот караван на СДСМ и Коалицијата „За живот во Македонија“ денеска ќе ги посети Виница и Кочани. Демократската партија на Албанците ќе одржи митинг во село Отља во ...

Повеќе »

Планот за живот пред тетовчани синоќа го претставија кандидатите на пратеничката листа од СДСМ во изборна единица 6, предводени од претседателот на СДСМ и носител на листа во ИЕ 4 Зоран Заев

sdsm-miting-tetovo

Изборниот караван на СДСМ синоќа пристигна и во Тетово. На раскрсницата на улицата Маршал Тито пред стотина тетовчани говореа Татијана Лалчевска и кандидат на листата на СДСМ во 6 ИЕ, носителот на листата во шесттка Петре Шилегов и лидерот на СДСМ и носител на листа на СДСМ во 4 ИЕ ...

Повеќе »

„Билет во два правца“: Преземените мерки безуспешни, Истокот се празни

slika-iseluvanje-2

Радио Канал 77 од денеска почнува со серија радио приказни на тема „Миграции и заминувањето на младите луѓе“. Има ли можност да добијат пристоен живот во земјата во кој се родени, дали се вреднувани од заедницата и општеството воопшто? На овие прашања низ радио приказните, видео материјалите и текстовите на ...

Повеќе »

Њујорк бара финансиска помош, за да го чува Доналд Трамп

trump

Обезбедувањето на избраниот претседател Доналд Трамп и неговото семејство го чини Њујорк повеќе од 1 милион долари на ден. Тоа го соопштија градските власти откако истакнаа дека овој трошок нема да се намали значително, откако тој ќе се пресели во Белата куќа, пренесоа американските медиуми. Главната причина – неговата сопруга ...

Повеќе »

ДУИ на конвенција во Скопје ги претстави кандидатите за парламентарните избори

dui

Демократска унија за интеграција (ДУИ) вчера на конвенција во Скопје ги презетираше листите на кандидатите за пратеници и носителите на листите. Носител на листата во 6. изборна единица е лидерот на партијата, Али Ахмети во 1. Артан Груби, во 2. Ејуп Алими, во 3­та Нафи Дурмиши, во четвртата изборна единица ...

Повеќе »

„Коалицијата за подобра Македонија“ ја промовираше изборната програма

maxresdefault

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера ја промовираше изборната програма на 500 страници со проекти и рокови за реализација во наредните четири години. Дел од програмата „Реално 2017-2020, работа, сигурност, напредок“ се проектите за повисоки плати, повисоки пензии, 600 милиони евра за земјоделски субвенции, нови автопатишта, пруги и нови енергетски ...

Повеќе »

Советот за етика во медиумите апелира на урамнотежено и коректно известување за изборите

journalism

Со почетокот на изборната кампања во Република Македонија, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира новинарите да бидат целосно професионалноодговорни, да промовираат партиципаторен политички процес и континуиран пристап на јавноста до релевантни и веродостојни информации. -Медиумите не треба да дозволат да бидат манипулирани од страна на политичарите и другите актери ...

Повеќе »

Каква изборна кампања не чека

избори-гласање-19

Четвртата изборна единица, во која изборно ќе се соочат лидерите на најголемите партии, Никола Груевски на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев на опозициската СДСМ ќе биде одлучувачка за изборниот исход, сметаат дел од аналитичарите. Очекуваат дека во пресрет на предвремените парламентарните избори на 11 декември, на граѓаните ќе им се сервира ...

Повеќе »

На амазонско племе кое нема допир со надворешниот свет му се заканува исчезнување

guilherme-gnipper-1

Активисти од здружението Хутукара, неодамна објавија фотографии од племе кое нема никаков допир со цивилизацијата, а живее длабоко во Амазонската прашума во Бразил. Неверојатните фотографии прикажуваат мало село на изолираната Јаномами доморедечка територија на северниот дел од земјата, во близина на границата со Венецуела. Во племето Јаномами во кое живеат ...

Повеќе »
Close