Свет – Page 87 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Изложба за стогодишнината од наградата “Пулицер”

Изложба на книги и архивски документи посветени на 100-годишнината од формирањето на наградата “Пулицер” се открива во САД во библиотеката на Универзитетот Колумбија. Наградата е воспоставена во 1916 година, а првите награди се доделени во 1917г. , рече кураторот на изложбата Џенифер Ли. Таа објасни дека во шоуто е вклучена книгата ...

Повеќе »

Поранешен шеф на ЦИА советник на Трамп за национална безбедност

Поранешниот директор на ЦИА Џејмс Вулин ќе стане советник за национална безбедност на републиканскиот кандидат за претседател на САД Доналд Трамп, соопшти изборниот штаб на Трамп. Вулс е познат како голем заговорник на американската инвазија на Ирак и тврдеше дека тогашниот ирачки претседател Садам Хусеин крие хемиско оружје. Тој преку ...

Повеќе »

Викендов на Медитеранот спасени 3.400 имигранти крај брегот на Либија

Италијанската крајбрежна стража спасила во неделата околу 1.1000 имигранти во Средоземното Море покрај брегот на Либија, со што вкупниот број спасени имигранти овој викенд изнесува 3.400. Имигрантите спасени во неделата тргнале од Либија во осум преполни гумени чамци и две рибарски бротчиња. Ги спасиле бродови на италијанската крајбрежна стража, еден ...

Повеќе »

По неуспешниот напад во Париз, првата осомничена обвинета и притворена

Извор : (Photo by BFMTV)

Француски суд во саботата подигна обвинение против жената чиишто отпечатоци од прсти се пронајдени во автомобилот со плински бови во центарот на Париз коишто, иако не експлодираа, ги засилија стравувањата на Французите по низата крвави напади во последните две години. Обвинета во саботата навечер е 29-годишпната /Орнела Г. за „злосторничко ...

Повеќе »

Шефот на ЦИА предупреди: САД треба да внимаваат на хакерски напади од Русија

Директорот на ЦИА Џон Бренан предупреди дека Русија има „исклучително големи и усовршени способности“ да извршува хакерски напади и оти САД треба да внимаат на нив. Во интервју за Си-Би-Ес на прашањето дали Русија се обидува да манипулира со претседателските избори во САД, Бренан не даде директен одговор, но напомена ...

Повеќе »

Годишнина од 11-ти септември: Белешките откриваат драма во авионот на Буш

Рачно пишуваните белешки буквално одразуваат шок, болка и непоколебливост која владеела во американскиот претседателски авион кога се дознало за терористичките напади од 11-ти септември 2001 година. Белешките ги пишувал Ари Флечер, портпарол на Белата куќа во мандатот на Џорџ В. Буш, кој се одлучи да ги објави по повод 15-годишнината ...

Повеќе »

Северна Кореја ја изврши петтата нуклеарна проба

Сеизмичка активност е забележана во петок на подрачјето на Северна Кореја, па постои уверување дека оваа земја ја извршила петтата нуклеарна проба, објавија светските медиуми. Американските, европските и кинеските сеизмолошки служби потврдија дека се случило вибрирање на тлото, а Кинескиот центар за земјотреси објави дека постои сомнењ дека вибрациите се ...

Повеќе »

Се превртел шлепер и расеал 22 тони метални парички

Камион шлепер со 22,5 тони незавршени доларски кованици се превртел на автопатот Интерстејт 95 во сојузната држава Делавер, а сообраќајот е прекинат бидејќи товарот се расеал, соопштија американските власти на сојузната држава. Шефот на државната полиција изјавил дека големиот камион се превртел и запалил во четвртокот кај раскрсницата кај местото ...

Повеќе »

Најмалку 20 загинати во Индија, автобус паднал од мост додека возачот зборувал на телефон

Повеќе од 20 лица загинаа, а 30 се повредени кога автобус падна од мост на истокот од Индија, соопшти полицијата. Автобусот излетал од мостот бидејќи возачот изгубил контрола над возилото додека разговарал на мобилен телефон, изјавил полициски службеник. Автобусот паднал во бездна длабока околу 20 метри, во округот Ангул во ...

Повеќе »

НАСА ја лансираше првата сонда кон астероид

Американската вселенска агенција лансираше во четврток сонда на астероидот Бену, за кој астрономите велат дека би можел да претставува идна закана за Земјата. Сондата OSIRIS-REx е лансирана во 23.05 часот по GMT од космодромот во Кејп Канаверал, соопшти НАСА. Ова е првата американска мисија што ќе земе примерок од астероидот. ...

Повеќе »

Данска плати милион фунти за „Досиејата од Панама“

Дaнcĸa плaти 9 милиoни дaнcĸи ĸpyни или 1 милиoн фyнти зa инфopмaции oд пpoтeчeнитe дoĸyмeнти oд “Дocиejaтa oд Πaнaмa”. Со тоа Данска стана првата евpoпcĸa земја,кој ги ĸyпилa пoдaтoци пoвpзaни co aĸтивнocтa нa пaнaмcĸата пpaвнa фиpмa Моѕѕаk Fоnѕеса. Дoĸyмeнтитe ќe им пoмoгнaт нa влacтитe вo Koпeнxaгeн вo иcтpaгaтa зa мeѓy ...

Повеќе »

Евакуирано туристичко место по намерно предизвикан пожар во Шпанија

Пожарот што во неделата изби кај медитеранскиот ресорт Хавеа, во близина на брегот кај популарното туристичко место Бенидорм, уништи 320 хекрати земјиште и неколку градби, сооштија службите за спасување.   Надлежните веруваат дека пожарот е намерно предизвикан затоа што во исто време почнал на неколку места. „Ова е тероризам врз ...

Повеќе »

Европската воздухопловна индустрија бара построги правила за корисниците на дронови

Воздухопловните здруженија кои ги претставуваат воздухопловните компании, пилотите и аеродромите ширум Европа, повикаа во понеделник на задолжително регистрирање и оспособување на корисниците на дронови, по бројните блиски средби на овие беспилотни летови и авионите. Дроновите сѐ повеќе се користат во подрачјата како што се земјоделството, снимањето на филмови, рекреација, како ...

Повеќе »

Лидерот на Дубаи наредил да се тргнат вратите од сите канцеларии

Емирот на Дубаи, шеикот Мохамед бин Рашид ал-Мактоум, сè уште им е лут на директорите на јавните служби кои не ги затекнал на работното место минатата седмица во 7.30 часот, а за да спречи тоа да се повтори, отишол чекор понапред – наредил да се отстранат вратите од сите канцеларии. ...

Повеќе »

Голем скандал во САД: Хилари ја загрозила безбедноста на земјата! Медиумите открија што им продала на Русите

Нуклеарната енергија влезе во центарот на вниманието на американската јавност и на овие претседателски избори во Соединетите Американски Држави. Американските медиуми „ископаа“ информации од времето кога Хилари Клинтон била државен секретар на САД, по што Хилари наводно, им помогнала на руската државна корпорација „Росатом“ да ја купи американската корпорација „Ураиниум ...

Повеќе »