СДСМ го разгледува предлог законот за употреба на јазиците од ДУИ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

СДСМ го разгледува предлог законот за употреба на јазиците од ДУИ

Работните комисии на СДСМ веќе два дена го разгледуваат предлог законот за употреба на јазиците, кој ДУИ го достави до социјалдемократите.

Од партијата денеска не откриваат детали, ниту пак дали раководството на партијата има некакви забелешки во однос на барањата на албанските партии. Претседателот на Комисијата за транспорт и врски Благој Бочварски изјави дека нема конкретен рок до кога ќе одговорат на предлогот на партиите, но се надева дека тоа ќе се случи брзо.

“Работната група во СДСМ го разгледува тој предлог, немаме ништо ново да соопштиме од тоа што вчера го соопшти претседателот. Во моментот кога има нешто да соопштиме, веднаш ќе ве информираме. Што е моќно поскоро ќе излеземе со нашиот став, бидејќи Македонија нема време повеќе за губење и мораме да одиме напред.” – изјави Благој Бочварски – Претседател на Комисијата за транспорт и врски

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...