Седуммина рудари загинаа во нелегален рудник во турскиот град Ширнак – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Седуммина рудари загинаа во нелегален рудник во турскиот град Ширнак

Седуммина рудари загинале при уривање на сводот на рудник за јаглен во градот Шернак, во источна Турција.

Турскиот вицепремиер и портпарол на турската Влада, Бекир Боздаг потврди дека загинале седум рудари. Турското Министерство за енергетика и природни ресурси објави дека рудникот во кој се случи трагедијата, бил нелиценциран и нелегален.

Рудникот била затворен уште во 2013 година со одлука на Генералната дирекција за рударски активности поради констатирани проблеми и ризици за животот и безбедноста на вработените во рудникот.

Најголемата рударска несреќа во Турција се случи во мај 2014, кога во градот Сома загинаа 301 рудар.

Би те интересирало и

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во ...

Коѕијас добил предупредувачко писмо со куршум поради „македонскоот прашање“

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас во пресрет на претстојната посета на Скопје, ...