Секојдневни навики кои додаваат килограми – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, експертите велат дека треба да почнете размислувате и во друг правец. Според нив, некои вообичаени утрински ритуали може да пречат во намерата на губење на вишокот килограми.

Предолго спиете

Ако спиете недоволно, телото лачи повеќе кортизол- хормон на стрес, а ова предизвикува зголемување на апетитот. Но, не е добро ниту премногу да спиете.

Според студиите објавени во научниот магазин „PLOS One“, ако спиете повеќе од 10 часа, индекссот нна масти во телото забележително ќе се зголеми. Затоа лекарите препорачуваат сон кој трае од 7 до 9 часа.

Прочитајте повеќе на: ММС.МК

Би те интересирало и

Намирници кои може да ги конзумирате во вечерните часови без да имате грижа на совет

Многумина не можат да им одолеат на оброците во доцните часови, иако знаат дека во ...

Риз Витерспун ќе продуцира документарец за Мартина Навратилова

Познатата актерка, Риз Витерспун ќе продуцира документарен филм за поранешната тениска ѕвезда, Мартина Навратилова и ...