Сениорките на Вардар пресилни за јуниорките – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Сениорките на Вардар пресилни за јуниорките

Се беше решено уште во првото полувреме кое ЖРК Вардар го доби со 22:8, иако „сениорките” играа со 11 ракометарки, и со само неколку ракометарки од првиот состав. Повеќе минутажа добија помладите, а тоа го искористија Сара Ристовска и Јована Саздовска, кои имаа двоцифрен број на голови. Ристовска покажува дека е во одлична форма, и сега погоди дури 13 пати, а Саздовска даде 10 гола.

За учесникот во Лигата на шампионите ова беше последна контрола пред патувањето на двата дуели од регионалната ВРХЛ лига, во Љубљана каде во петок и сабота се играат два натпревари, против Крим и Будуќност.

На табелата во домашното првенство ЖРК Вардар води со максимални 18 бода, Металург, Куманово и Пелистер имаат по 12, Вардар Јуниор 10, Гевгелија 4, Овче Поле 3 и Деспина 0.

Би те интересирало и

Минимален пораз на младинската ракометна репрезентација од Литванија

Младинската ракометна репрезентација на Македонија во женска конкуренција доживеа пораз и на вториот меч во ...

Македонија носител на група за квалификациите за ЕП 2020

Европската ракометна федерација донесе одлука Македонија да биде во првиот шешир за претстојната ждрепка за ...